Noble Securities podniosło rekomendację dla Eurocashu do "kupuj"


"Wyniki za drugi kwartał 2018 roku były zgodne z oczekiwaniami, a kolejne kwartały mogą przynieść efekt niskiej bazy, co powinno spółce pozwolić poprawić wyniki finansowe. Wydaje się, że na razie sytuacja hurtu została ustabilizowana, a systematyczna praca nad optymalizacją kosztową pozwoli utrzymać stabilne wyniki tego segmentu" - napisali analitycy w raporcie.

Dodali, że detal w 2018 roku jest pod presją kosztową rebrandingu i konsolidacji, co stwarza potencjał do poprawy wyników spółki tego obszaru w przyszłym i kolejnych latach. Podkreślili, że spadek kursu akcji spółki uatrakcyjnił wycenę Eurocashu.

"Jako pozytyw należy też uznać zbliżenie się +Projektu świeże+ blisko poziomu rentowności w drugim kwartale 2018 roku, co stwarza nadzieję na zmniejszenie strat w kolejnych kwartałach" - napisano.

Na 2018 rok analitycy prognozują dla spółki zysk EBITDA na poziomie 392 mln zł (-7 proc. poniżej konsensusu), a na 2019 rok 424 mln zł (-13 proc. poniżej konsensusu). Zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej ma wynieść - zdaniem analityków - 108 mln zł w 2018 roku i 135 mln zł w 2019 roku.

"Różnica w stosunku do konsensusu może w naszej opinii pochodzić z podejścia do szacowania wyników czwartego kwartału, kiedy historycznie Eurocash notował najwyższe marże. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczny słaby wynik czwartego kwartału, podchodzimy konserwatywnie do szacowania potencjalnej poprawy marży w czwartym kwartale 2018 roku" - napisali analitycy.

Dodali, że nie widzą potencjału do poprawy wyników w kolejnych latach (a jedynie w bieżącym roku) w segmencie hurtu z uwagi na efekt niskiej bazy.

"Zakładamy, że w tym roku przyniesie on (segment hurtu - PAP) pewną poprawę, jednak nie wróci do poziomu z 2016 roku. W 2019 roku zakładamy stabilny wynik hurtu oraz poprawę w detalu (spółka szacuje, że w pierwszym kwartale 2018 roku koszty rebrandingu sieci łącznie pochłonęły ok. 20 mln zł)" - napisali.

Jako potencjalne zagrożenie dla spółki analitycy wskazują na dalsze niekorzystne zmiany na rynku dystrybucji w Polsce oraz wolniejsze dochodzenie do zakładanej rentowności w obszarze detalu.

Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji, której autorem jest Krzysztof Radojewski, nastąpiło 31 sierpnia o godz. 8.58.

W środę około godziny 9.30 jedna akcja Eurocashu kosztuje 19,87 zł.

Depesza jest skrótem rekomendacji. W załączniku zamieszczamy pliki PDF z wymaganymi prawem informacjami Noble Securities. (PAP Biznes)

owi/ osz/