Nowa fucha Saakaszwilego. Został wykładowcą


Nowa fucha Saakaszwilego. Został wykładowcą

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili będzie prowadzić zajęcia w holenderskiej Speakers Academy (akademii mówców), o czym powiadomił na swoim profilu na Facebooku.

Micheil Saakaszwili skazany zaocznie na 3 lata więzienia

Gruziński sąd skazał zaocznie byłego prezydenta kraju Micheila Saakaszwilego na trzy lata więzienia za nadużycie władzy.

zobacz więcej

„Dopóki jestem w Europie, będę zarabiać na życie wykładając. W Akademii jest bardzo dobry zespół, jego członkowie pozytywnie mnie zaskoczyli rozległą wiedzą, jeśli chodzi o specyfikę naszego regionu” – napisał Saakaszwili na Facebooku. „Mam nadzieję, że nie będę musiał długo wykładać, a doświadczenie będę wykorzystywać nie do wykładania, a do odsunięcia od władzy oligarchów i do rzeczywistych reform” – zaznaczył.

Kilka dni wcześniej zapowiedział, że po zaplanowanych na październik wyborach prezydenckich w Gruzji wróci do swojej ojczyzny, „by walczyć z rządzącą mafią”.

Obywatel Ukrainy

W 2015 roku Saakaszwili otrzymał z rąk prezydenta Petra Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i został zaproszony do pracy na stanowisku gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa.


Latem ubiegłego roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się za granicą. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.

12 lutego były prezydent Gruzji został odesłany do Polski, będącej ostatnim krajem, z którego przybył z zagranicy. Po wydaleniu udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona, Holenderka Sandra Roelofs i ich dwaj synowie.

źródło:

image