Nowe prawo w Danii. Jest pierwsza grzywna za zasłanianie twarzy


Nowe prawo w Danii. Jest pierwsza grzywna za zasłanianie twarzy

Pierwsza kobieta została ukarana w Danii za noszenie w miejscach publicznych chusty zasłaniającej twarz i włosy. Zgodnie z nowym prawem, za noszenie w miejscu publicznym ubrań zakrywających twarz grozi grzywna.

„Wracaj do domu”. Burka jest sprzeczna z duńskimi wartościami

Dania wprowadza zakaz zasłaniania twarzy w przestrzeni publicznej. Przepis uzasadnia, podobnie jak Francja i kilka innych krajów, „obroną wartości,...

zobacz więcej

Jak donosi lokalna prasa, 28-latka otrzymała karę po tym, jak wdała się w bójkę z inną kobietą, próbującą zdjąć jej zakrycie z twarzy. Na miejsce zdarzenia została wezwana policja.

Funkcjonariusze próbowali nakłonić 28-latkę do zdjęcia chusty, ta jednak nie wykonała polecenia. Z tego powodu została ukarana grzywną w wysokości tysiąca duńskich koron.

Nowe prawo wywołało protesty niektórych Duńczyków, a także organizacji broniących praw człowieka. Twierdzą one, że nowe regulacje są dyskryminujące. Niektóre muzułmanki zapowiedziały, że nie będą stosować się do zakazu.

Nie tylko Dania

W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw Człowieka podtrzymał obowiązywanie podobnego zakazu w Belgii. Zdaniem sędziów „wspólna harmonia” może uzasadniać podważenie prawa jednostki do wyrażania wyznania.

Podobne zakazy – całkowite lub częściowe – obowiązują między innymi we Francji, Austrii czy Bułgarii.

źródło: