Nowy serial „ Czarnobyl” od 7 maja w HBO GO i HBO (wideo)


Nowy serial „ Czarnobyl” od 7 maja w HBO GO i HBO (wideo)

Miniserial „Czarnobyl” przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która miała miejsce 28 kwietnia 1986 roku na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka, a jednocześnie zdarzenie, w którym wielu bohaterskich ratowników poświęciło własne zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami niewyobrażalnego kataklizmu.[embedded content]W głównych rolach występują Jared Harris, Stellan Skarsgård oraz Emily Watson.Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.W pozostałych rolach występują: Paul Ritter jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley) jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O'Neill jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow.W produkcji zobaczymy także: Sama Troughtona, Adama Nagaitisa, Barry'ego Keoghana, Ralpha Inesona, Marka Lewisa Jonesa, Faresa Faresa i Davida Densika.Autorem scenariusza i producentem wykonawczym serialu jest Craig Mazin, a reżyserem - Johan Renck.„Czarnobyl” jest koprodukcją HBO i SKY, która została zrealizowana przez spółki Sister Pictures i The Mighty Mint.Carolyn Strauss i Jane Featherstone pełnią obowiązki producentów wykonawczych. Współproducentami wykonawczymi są Johan Renck i Chris Fry, a Sanne Wohlenberg jest producentką. Zdjęcia do cyklu zostały zrealizowane na Litwie.Premiera pięciodocinkowego miniserialu odbędzie się we wtorek, 7 maja w HBO i HBO GO, dzień po amerykańskiej premierze. W HBO GO serial dostępny będzie od rana, a w HBO jego emisja została zaplanowana na godz. 21.10.
W HBO GO aktualnie dostępnych około 800 filmów i 200 seriali. Według danych z badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. platformę odwiedziło 1,49 mln realnych użytkowników a sumaryczna liczba odsłon wyniosła 16,27 mln.