Odsłonięcie odnowionych grobów sanitariuszek. Zginęły podczas Rzezi Woli


Odsłonięcie odnowionych grobów sanitariuszek. Zginęły podczas Rzezi Woli

Na warszawskich Powązkach Wojskowych zostanie odsłonięta wyremontowana kwatera sanitariuszek zamordowanych podczas Rzezi Woli. Uroczystość odbędzie się w dniu 75. rocznicy ich śmierci.

Złotowski: Niemcy nie wiedzą o bezmyślnym zburzeniu Warszawy po powstaniu

– To, co się stało po powstaniu, to bezmyślne i bezcelowe zburzenie Warszawy, o tym Niemcy nie wiedzą, my musimy im to pokazać – powiedział w...

zobacz więcej

Odnawianie grobów powstańców to element akcji „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”. Sanitariuszki pochowane w odnowionej kwaterze to harcerki w wieku od 14 do 17 lat. Pomagały rannym od początku powstania. Piątego sierpnia były w szpitalu św. Łazarza na Woli, skąd hitlerowcy wypędzili i rozstrzelali 1200 osób, pacjentów i kadrę szpitala. Tego dnia zginęło także dziesięć nastoletnich sanitariuszek. Razem ze swoją opiekunką zostały pochowane na Powązkach.

Uroczystość odsłonięcia odrestaurowanej kwatery rozpocznie się o godz. 10. Wezmą w niej udział rodziny sanitariuszek, powstańcy warszawscy i asysta honorowa Wojska Polskiego.

Podczas rzezi Woli w pierwsze dni sierpnia 1944 roku hitlerowcy wymordowali od 30 do 60 tysięcy osób. Eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy była jedną z największych masakr na ludności cywilnej podczas drugiej wolny światowej.

Akcja „Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” ma na celu ratowanie zniszczonych, zapomnianych grobów Powstańców. Projekt można wspomóc finansowo poprzez stronę PolakPomaga.pl.

image

źródło: