Papież Franciszek: Dramat jest wtedy, gdy nie wstydzimy się niczego


Papież Franciszek: Dramat jest wtedy, gdy nie wstydzimy się niczego

Papież Franciszek podczas mszy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego wezwał wiernych, by nie lękali się doświadczenia wstydu. Bo to oznacza, wyjaśnił, że „nie godzimy się na zło”. Dramat jest wtedy – dodał – „gdy już nie wstydzimy się niczego”.

Papież Franciszek: Ludzie chowają się za maskami, stają się fejkiem

Papież Franciszek wygłosił orędzie na 33. Światowy Dzień Młodzieży. Przestrzegł w nim młodzież przed nieustannym retuszowaniem swego wizerunku i...

zobacz więcej

Uroczystość Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy ustanowił święty Jan Paweł II w 2000 roku podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej.

We mszy na placu Świętego Piotra z udziałem tysięcy wiernych uczestniczyło też kilkuset misjonarzy miłosierdzia z całego świata, czyli kapłanów, którzy w Roku Miłosierdzia otrzymali od Franciszka specjalne uprawnienia przy sprawowaniu sakramentu pokuty, czyli uwolnienie od grzechów, zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej.

Papież powiedział w homilii: „Możemy uważać się i określać za chrześcijan i mówić o wielu pięknych wartościach wiary, ale podobnie jak uczniowie potrzebujemy widzieć Jezusa dotykając Jego miłości”.


– Tylko w ten sposób – dodał – możemy dotrzeć do istoty wiary i, podobnie jak uczniowie, znaleźć pokój i radość silniejsze niż wszelkie wątpliwości.

Papież wskazywał: „aby doświadczyć miłości Boga trzeba pozwolić, by nam przebaczono”. Papież powiedział, że do istoty wiary można dojść wyłącznie doświadczając miłości Jezusa. Przyznał zarazem, że pójście do spowiedzi wydaje się trudne.

– Jesteśmy kuszeni, aby wobec Boga postępować tak, jak uczniowie w Ewangelii: zabarykadować się za zamkniętymi drzwiami. Uczynili to ze strachu, a my też się boimy, wstydząc się otworzyć i wyznać grzechy – zauważył.

Jak mówił, potrzebna jest łaska zrozumienia wstydu; „postrzegania go nie jako zamknięte drzwi, lecz jako pierwszy krok spotkania”.


Papież Franciszek: Fake newsy budzą lęk, gniew i tworzą wrogów

Papież Franciszek ostrzegł w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, że tzw. fake newsy, opierając się na stereotypach i...

zobacz więcej

– Gdy doświadczamy wstydu, winniśmy być wdzięczni: oznacza to, że nie godzimy się na zło, i to jest dobre – wyjaśnił Franciszek.
– Dramat pojawia się wtedy, gdy już nie wstydzimy się niczego – ostrzegł.

– Nie lękajmy się doświadczenia wstydu! I przejdźmy od wstydu do przebaczenia – wezwał papież. Przestrzegał przed rezygnacją, którą opisał jako „drzwi zamknięte przed przebaczeniem Pana”.

Jak podkreślił, „i my możemy pomyśleć: »Od tak dawna jestem chrześcijaninem, ale nic się nie zmienia, zawsze popełniam te same grzechy«”. To oznacza, wyjaśnił, że ludzie zniechęceni wyrzekają się miłosierdzia. „Ale Pan nas wzywa: »Czy nie wierzysz, że moje miłosierdzie jest większe od twojej nędzy? Czy powracasz do grzechu? Stale powracaj do proszenia o miłosierdzie a zobaczymy, kto wygra«” – powiedział Franciszek.

Przypomniał również, że obok wstydu i rezygnacji są jeszcze inne „zamknięte, czasem opancerzone drzwi”, czyli grzech.

– Kiedy popełniam wielki grzech, jeśli szczerze mówiąc, nie chcę sobie wybaczyć, to dlaczego miałby to czynić Bóg? Te drzwi są jednak zaryglowane tylko z jednej strony, naszej; dla Boga nigdy nie są nieprzekraczalne – powiedział papież.

źródło: