Paweł Mucha: Prezydent jest zdeterminowany ws. reformy sądownictwa


Paweł Mucha: Prezydent jest zdeterminowany ws. reformy sądownictwa

- Prezydent jest zdeterminowany i mówi tak: chcę sprawnie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości, chcę Izby Dyscyplinarnej i chcę, żebyśmy się nie zajmowali sędziami jako takimi - powiedział Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

Podziel się
Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta
Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
ycipk-4884je

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha był "Gościem Wydarzeń" w Polsat News. Minister był pytany o nową ustawę PiS dyscyplinującą sędziów.

- Nie jestem współautorem ustawy. Kwestie tego, żeby sędziowie nie zajmowali się polityką czy to, że powołanie sędziego przez prezydenta zamyka wszystkie dyskusje - takie elementy podnosi od wielu miesięcy Kancelaria Prezydenta. Znalazły one odzwierciedlenie w treści ustawy - powiedział Paweł Mucha.

Mamy ustrój demokratyczny i nie może być tak, że w ramach tego ustroju sędziowie angażują się w politykę, bo to narusza zasadę separacji władzy sądowniczej i jest niezgodne z polską Konstytucją - dodał minister.

ycipk-4884je

Paweł Mucha podkreślił, że ustawa nie jest prezydencką inicjatywą, ale jest projektem, który będzie dopracowywany. Minister zaznaczył, że to Konstytucja określa, że sędziowie muszą być apolityczni.

- Część środowiska sędziowskiego zachowuje się w sposób irracjonalny. Dzisiaj mamy szokujące wypowiedzi m.in. przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, który chce sędziów dzielić na pisowskich i niepisowskich - stwierdził Mucha.

W nowelizacji ustawy o sądach, która trafiła w czwartek do Sejmu jest zapis, że prezydent będzie wskazywał I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN nie wyłoni kandydatów na to stanowisko zgodnie z nowymi zasadami. Kadencja obecnej prezes Małgorzaty Gersdorf kończy się w kwietniu 2020 r.

Zdaniem Pawła Muchy jest to zabezpieczenie przed sytuacją, w której grupa osób "będzie uniemożliwiała wybór pierwszego prezesa SN".

ycipk-4884je

Prezydencki minister jest spokojny o to, że Komisja Europejska nie będzie miała zastrzeżeń do nowej ustawy. Dodał, że wnioskodawcy wzorowali się na przepisach francuskich.

- Nie widzę podstaw, żeby się przyczepiać do tych przepisów. Dzisiaj prezydent jest zdeterminowany i mówi tak: chcę sprawnie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości, chcę Izby Dyscyplinarnej i chcę, żebyśmy się nie zajmowali sędziami jako takimi, lecz żebyśmy nie oczekiwali zbyt długo na rozstrzygnięcia sądów - podsumował Paweł Mucha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-4884je