Pietruszka kosztuje już ponad 16 zł. "Ceny są z kosmosu"


Pietruszka kosztuje już ponad 16 zł. "Ceny są z kosmosu"

Jest szansa na nieco lepsze zbiory niż zeszłoroczne, ale i tak, jak ostrzegają eksperci, którzy każdego dnia analizują ceny na owocowo-warzywnym rynku, musimy szykować się na drożyznę, czy to w sklepach czy bazarach.

Cebula z 2 zł podskoczyła do 5 zł

- Mokry maj, bogaty kraj. Suchy maj, biedny kraj - zauważył Ryszard Fryda, producent fasoli ze wsi Wrzawy na Podkarpaciu.


- Średnio, statystycznie, biorąc pod uwagę standardowy koszyk produktów, w tym roku zapłacimy ok. dwukrotnie więcej (za warzywa red.) - ocenia Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych w banku BNP Paribas.

Za ziemniaki zamiast złotówki za kilogram, trzeba już zapłacić nawet trzy razy tyle. Cebula z 2 zł podskoczyła do 5 zł.


- Ceny są z kosmosu - przyznaje Małgorzata Lewandowska, sprzedawczyni warzyw. - Ale to nie nasza wina, że tak jest - dodaje.

Ale prawdziwy "kosmos" to rosnące ceny pietruszki. Trzeba za nią teraz płacić przynajmniej 16 zł za kilogram. W zeszłym roku sprzedawcy chcieli za nią o tej porze 10 zł, a dwa lata temu - raptem 6 zł.


Te "szaleńcze podwyżki" - jak mówią producenci - to nie tylko skutek słabych zeszłorocznych zbiorów, przez co w chłodniach pietruszki zaczyna brakować. Ceny skaczą także z powodu naszych upodobań, bo klienci chcą mieć pietruszkę jednolitą w kolorze, bez żadnych skaz i o idealnym kształcie.

Ananasy kosztują mniej niż polskie jabłka

- Gdyby konsumenci wiedzieli, że produkt gorzej wybarwiony, o troszeczkę innym kształcie jest tak samo zdrowy, jest tak samo przydatny do spożycia, to dziś mielibyśmy zupełnie inną sytuację z ceną pietruszki - przekonuje Michał Gulczyński z firmy Polfarm.

Z tym, co rośnie na naszych polach czy w sadach, coraz bardziej cenowo zaczynają konkurować nawet owoce uznawane kiedyś za tropikalny rarytas. Ananas o wadze 2,5 kg kosztuje już w supermarkecie mniej niż 2,5 kg polskich jabłek.

grz/ "Wydarzenia", polsatnews.pl