Polacy głosują. Wybory parlamentarne 2019 [RELACJA]


Polacy głosują. Wybory parlamentarne 2019 [RELACJA]
W dwóch obwodowych komisjach wyborczych na terenie Portugalii glosuje rekordowa liczba Polaków. Wielu z nich to turyści. Przedstawiciele obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie szacują, że do godz. 14 czasu warszawskiego (13 czasu lokalnego) w budynku polskiej ambasady zagłosowało blisko czterokrotnie więcej osób niż w wyborach parlamentarnych w 2015 r.

– Jeszcze przed otwarciem lokalu wyborczego przed bramą naszej placówki kłębił się tłum osób, które przyszły oddać głos. Pomimo tego, że mamy tu dziś niespotykaną wcześniej liczbę wyborców, głosowanie przebiega sprawnie – powiedziała Iwona Sadłowska z obwodowej komisji wyborczej w Lizbonie.

Sadłowska dodała, że do końca głosowania spodziewa się wysokiej liczby polskich wyborców. – Po obiedzie głosujących powinno być jeszcze więcej – zaznaczyła, wskazując, że w związku z tym, że wielu turystów przybędzie z zaświadczeniami o dopuszczeniu do głosowania, liczba wyborców w Lizbonie może znacznie przekroczyć 1,7 tys. osób.

Liczni w kolejce przed obwodową komisją wyborczą turyści podkreślają, że zaskoczyła ich konieczność długiego oczekiwania. Trzydziestoletni Tomasz z Warszawy powiedział, że na oddanie głosu w niedzielnych wyborach czekał blisko godzinę.

Inna urlopowiczka, Magdalena Michalska z Bydgoszczy, przyznała, że po raz pierwszy widziała tak długie kolejki do lokalu wyborczego. Podkreśla, że mimo wczasów „nie mogła zrezygnować z obywatelskiego obowiązku”.

– To dobrze, że tak wielu naszych rodaków chce dziś głosować. To dowodzi, że coraz więcej Polaków interesuje się polityką i chce wpływać na sytuację w kraju swoimi decyzjami przy urnach – powiedziała Michalska.

Po raz pierwszy głosują dziś polscy rezydenci w Porto na północy kraju, a także liczne grono turystów. Z szacunków przedstawicieli obwodowej komisji wyborczej w tym mieście wynika, że zarejestrowało się tam ponad 800 osób.