Policjanci co najmniej do poniedziałku będą dbać o bezpieczeństwo po Pol'and'Rock Festival


Policjanci co najmniej do poniedziałku będą dbać o bezpieczeństwo po Pol'and'Rock Festival

Policyjna operacja „Kostrzyn 2019” w ramach zabezpieczania festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie nad Odrą potrwa co najmniej do poniedziałku – poinformował rzecznik gorzowskiej policji. Uczestnicy festiwalu nadal opuszczają jego teren.

Zarzuty dla mężczyzny, który zaatakował policjanta na Pol’and’Rock

Nagi i agresywny 36-latek zaatakował policjanta, który kierował ruchem w Kostrzynie, gdzie odbywa się Pol’And’Rock Festival. Mężczyzna natychmiast...

zobacz więcej

– Decyzję o zakończeniu operacji „Kostrzyn 2019”, w zależności od oceny stanu bezpieczeństwa, podejmie jej dowódca – powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadkom. Marcin Maludy. Dodał, że funkcjonariusze cały czas działają – większość uczestników zakończonego w nocy festiwalu zdecydowało się na opuszczenie jego terenu w niedzielę.

Według szacunków policji, w kulminacyjnym momencie było 285 tys. uczestników. Około 60 tys. osób przyjechało na imprezę koleją. Ok. 50 tys. pojazdów było zaparkowanych na oficjalnych parkingach, wiele osób zostawiło też swoje samochody wzdłuż drogi dojazdowej do parkingów i wejścia na teren festiwalu. Jak podał nadkom. Maludy, w Kostrzynie nad Odrą w niedzielę tworzą się bardzo duże korki.

Aby zabezpieczyć teren festiwalu, do Kostrzyna oddelegowanych było blisko 1,6 tys. policjantów, z czego 200 to funkcjonariusze drogówki, a ok. 750 to policjanci z innych miast, m.in. z Katowic, Olsztyna, Krakowa czy Kielc.

Jak powiedział nadkom. Maludy, według wstępnych danych podczas festiwalu policjanci zarejestrowali 121 przestępstw i 91 wykroczeń, było też 500 interwencji. Zatrzymanych zostało 97 osób. Wiele zgłoszeń policjanci otrzymują także po zakończeniu wydarzenia – wskazał rzecznik gorzowskiej KWP.

Raport dotyczący bezpieczeństwa na festiwalu ma być znany na początku tygodnia.

Pol'and'Rock jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna, 25. edycja, trwała oficjalnie od czwartku, choć część uczestników przyjechała na dawny poligon w Kostrzynie nad Odrą wcześniej. Ostatnie koncerty zakończyły się w nocy z soboty na niedzielę. Na pięciu scenach zaprezentowało się kilkudziesięciu artystów z Polski i świata. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

image
źródło:

image