Pomnik gen. Berlinga w Warszawie przewrócony


Pomnik gen. Berlinga w Warszawie przewrócony

W niedzielę wieczorem Adam Słomka, przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej, zamieścił na Twitterze dwa zdjęcia, pokazujące przewrócony pomnik gen. Zygmunta Berlinga. Policja potwierdziła, że monument został obalony.

„Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów z Niezłomnych!”- napisał na Twitterze przewodniczący KPN-Niezłomni Adam Słomka.

Pomnik Berlinga zniknie z warszawskiej Saskiej Kępy. Ma trafić do muzeum

Stojący na Saskiej Kępie w stolicy pomnik gen. Zygmunta Berlinga zostanie do końca roku przeniesiony do Muzeum Historii Polski; na jego miejscu ma...

zobacz więcej

Rzecznik stołecznej policji podinsp. Magdalena Bieniak przekazała w niedzielę wieczorem, że zgłoszenie o dewastacji pomnika gen. Berlinga policja otrzymała po godz. 19. – Policjanci z Komendy Rejonowej Warszawa VII pojechali na miejsce, rzeczywiście zastali przewrócony postument pomnika, pomnik został zniszczony – dodała.

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie został odsłonięty w 1985 r. Po roku 1989 był kilkakrotnie oblewany czerwoną farbą.

Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników, Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

W maju tego roku władze dzielnicy Praga-Południe informowały, że pomnik gen. Berlinga ma zostać do końca 2019 r. przeniesiony do Muzeum Historii Polski. Decyzję o jego usunięciu podjęto na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

image
źródło:

image