"Popieramy energetykę jądrową". Szykuje się manifestacja w stolicy


"Popieramy energetykę jądrową". Szykuje się manifestacja w stolicy

14 września o godz. 13:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie ruszy manifestacja, której hasłem przewodnim jest poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce. Najpierw odbędą się przemowy, następnie przemarsz pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie złożona zostanie petycja do rządzących. Każdy z uczestników manifestacji będzie mógł ją podpisać.

Organizatorzy z Obywatelskiego Ruchu Na Rzecz Energetyki Jądrowej zapewniają, że głównymi założeniami manifestacji jest walka o czyste powietrze w Polsce i wyjście z energetycznego ubóstwa.

image

"Nie chcemy umierać przedwcześnie, wdychając rtęć, metale ciężkie czy benzopiren. Chcemy dołączyć cywilizacyjnie do Europy i Ameryki Północnej, a nie być tylko geograficznie częścią Europy" - czytamy na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych.

Jak podkreślają aktywiści, elektrownia atomowa dostarcza względnie tanią energię, wytwarzaną w sposób ekologiczny i z wydajnością nieosiągalną dla żadnej technologii bazującej na procesie spalania. Poprzez manifestacje i złożenie petycji na ręce rządzących chcą nadać zupełnie nowy impuls w technologicznym rozwoju Polski.

Twierdzą, że energia z atomu zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne, a także da nowe miejsca pracy. "Elektrownia atomowa to prąd na trzy pokolenia, dla Ciebie, Twoich dzieci i wnuków!" - czytamy na stronie wydarzenia.

image

Organizatorzy manifestacji, jak zaznaczają w petycji, od rządzących domagają się powołania rzecznika energetyki jądrowej w randze ministra, odpowiedzialnego za realizację projektu, a w szczególności nadzoru nad postępem prac i niedopuszczeniem do znaczących opóźnień.

Chcą też natychmiastowego uruchomienia procedury wyboru technologii dla przyszłych polskich elektrowni jądrowych, a także zapewnienia stabilnych warunków kompleksowego kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. W petycji znalazł się też zapis o tym, by w przyszłorocznym budżecie zapewnione zostały niezbędne środki do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Obejrzyj: Polska nr 1 na świecie w niechlubnej kategorii

image
image

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

57 min. temu

EwaParadoksalnie energetyka jądrowa, jeśli odpady są prawidłowo utylizowane, jest jednym z najczystszych sposobów pozyskiwania energii. Odpadów jest … Czytaj całość

53 min. temu

ufffAle Warszawiacy oczywiście chcą elektrownie poza Warszawą..... Jak gruchnie to nie u nich.

48 min. temu

MarasEnergia jądrową to zła alternatywa. Nowoczesne i rozwinięte kraje wygaszają reaktory jądrowe. Zagrożenie że strony elektrowni atomowych jest … Czytaj całość

image

Rozwiń komentarze (33)