Poseł PiS zawieszony w prawach członka partii. Miał kupić prawo jazdy


Poseł PiS zawieszony w prawach członka partii. Miał kupić prawo jazdy

Decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego poseł Piotr Olszówka został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości do czasu wyjaśnienia sprawy przez organy wymiaru sprawiedliwości – poinformowała na Twitterze rzeczniczka partii Beata Mazurek.

Były funkcjonariusz CBA oskarżył posła PiS o współżycie z nieletnią. Biuro dementuje

W mediach społecznościowych pojawił się dokument sporządzony przez byłego funkcjonariusza CBA, który napisał, że jeden z posłów PiS chciał go...

zobacz więcej

Prokuratura postawiła posłowi PiS zarzuty. Dotyczą sprawy kupna prawa jazdy i posługiwanie się nielegalnie zdobytym dokumentem.

Chodzi o sprawę z Biłgoraja sprzed kilku lat. W tamtejszym starostwie w latach 2011-15 miała działać grupa przestępcza pod przewodnictwem Krzysztofa L. z Wydziału Komunikacji i Drogownictwa. Urzędnicy mieli brać od kilkuset złotych od kilku tysięcy złotych za załatwianie prawa jazdy. Jednym z klientów miał być Piotr O.

W czerwcu 2018 r. prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek do marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Piotra O. do odpowiedzialności karnej. Następnie poseł sam zrzekł się immunitetu; w styczniu sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywie zaopiniowała formalną poprawność oświadczenia posła.

W czerwcu 2018 r. Prokuratura Krajowa informowała, że zamierza postawić posłowi Piotrowi O. cztery zarzuty. „Dotyczą one uzyskania przez posła, z naruszeniem przepisów prawa, uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kategorii A, C, B+E, C+E oraz świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy” – informowała w komunikacie PK.

„PiS nie występuje przeciwko komukolwiek. Stoi na straży rodziny i tradycyjnych wartości”

PiS nie występuje przeciwko komukolwiek; stoimy na straży i w obronie rodziny, tradycyjnych wartości i tego, co leży u podstaw naszej cywilizacji –...

zobacz więcej

Z zebranego materiału dowodowego wynikało, że Piotr O. nigdy nie odbył szkoleń podstawowych dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A i C oraz nie zdawał i nie zdał egzaminów państwowych wymaganych do uzyskania prawa jazdy tych kategorii, a dokumenty stwierdzające te okoliczności w postaci zaświadczeń i wniosek o wydanie prawa jazdy zostały podrobione.

Miał on też udzielić „Krzysztofowi L. korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 1,5 tys. zł, gdy ten w starostwie biłgorajskim był inspektorem w wydziale komunikacji i drogownictwa. O. miał też poświadczyć nieprawdę w dokumentach o wydanie prawa jazdy tych kategorii” – informowała PK.

Według prokuratury mógł też „podstępnie wprowadzić w błąd” zastępcę kierownika wydziału w celu wydania prawa jazdy, na podstawie fałszywych dokumentów przystąpić do szkolenia i egzaminu na prawo jazdy kategorii C+E oraz posłużyć się uzyskanymi niezgodnie z prawem uprawnieniami do kierowania pojazdami w trakcie kontroli drogowej.

image

źródło:

image