Premier w TVP: Jesteśmy poobijani, ale wychodzimy z tej batalii z tarczą


Premier w TVP: Jesteśmy poobijani, ale wychodzimy z tej batalii z tarczą

– Uważam, że ten dzień jest bardzo dobry dla Polski, bo deklaracja, którą wspólnie wynegocjowaliśmy, jest dla nas korzystna – mówił premier Mateusz Morawiecki w Telewizji Polskiej. Dodał, że podpisana w środę deklaracja o relacjach polsko-izraelskich to krok milowy w odbudowywaniu prawdy historycznej.

Netanjahu i Morawiecki: Określenie „polskie obozy śmierci” zdejmuje odpowiedzialność z Niemiec

– Zgadzamy się, że określenie „polskie obozy śmierci” jest niewłaściwie i jednocześnie zdejmuje odpowiedzialność z barków niemieckich – czytamy w...

zobacz więcej

Premier zaznaczył, że w w podpisanej w środę deklaracji znajdują się zapisy, mówiące o heroizmie Polaków i polskiego państwa podziemnego, które ratowało Żydów podczas II wojny światowej. Mateusz Morawiecki podkreślił, że w deklaracji są też stwierdzenia, iż Polska próbowała informować kraje zachodnie o tym co robią Niemcy na jej terenie.

Zdaniem premiera, podpisana dziś deklaracja polsko-izraelska jest ważniejsza niż sama nowelizacja ustawy o IPN, bo sprzeciwia się ona przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też, że od razu w styczniu, po uchwaleniu ustawy, jej nowelizacja nie była możliwa. – Trzeba było czasu – dodał premier. Podkreślił, że w obronie polskich racji i dobrego imienia naszego kraju trzeba było toczyć spór na arenie międzynarodowej.

Kaczyński o ustawie o IPN: Czas przeciąć te dyskusje

Oczywistym celem tego dokumentu jest pokazanie światu, również naszym społeczeństwom, że doszliśmy w tej sprawie do porozumienia - powiedział...

zobacz więcej

Wspólna deklaracja

Premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację dotyczącą wzajemnych relacji po znowelizowaniu przez polski parlament i podpisaniu przez prezydenta ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Modyfikacja wycofuje karę pozbawienia wolności za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Te rozwiązania skrytykowały między innymi Izrael i Stany Zjednoczone.

W Warszawie i Tel Awiwie szefowie rządów jednocześnie wygłosili stosowne oświadczenia.

Deklaracja dotyczy między innymi wspólnego wyjaśniania polskiej historii. Zapisano w niej, że określenie polskie obozy zagłady pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Sygnatariusze odrzucili też działania ukierunkowane na winienie Polski za zbrodnie nazistów i ich współpracowników. Poparto również wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskich stereotypom.

źródło: