Prezydent Brazylii grozi Argentynie opuszczeniem wspólnoty handlowej


Prezydent Brazylii grozi Argentynie opuszczeniem wspólnoty handlowej

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył w piątek, że jego kraj wystąpi z południowoamerykańskiej wspólnoty handlowej Mercosur, jeśli po wyborach prezydenckich w Argentynie jej ewentualny lewicowy rząd powróci do polityki protekcjonistycznej.

„Wiadomość dla kochanej Angeli Merkel: bierz tę swoją kasę i zalesiaj Niemcy”

Zamiast odbierać Brazylii środki na rozwój projektów w Amazonii, kanclerz Niemiec Angela Merkel powinna skupić się na ponownym zalesianiu własnego...

zobacz więcej

W niedzielnych prawyborach prezydenckich w Argentynie zwyciężył centrolewicowy kandydat Alberto Fernandez, uzyskując nad obecnym centroprawicowym prezydentem Mauricio Macrim większą niż oczekiwano przewagę 15 punktów procentowych. Daje mu to duże szanse wygrania październikowych wyborów powszechnych już w pierwszej turze.

Następstwem prawyborów był natychmiastowy znaczny spadek notowań argentyńskiego peso oraz argentyńskich akcji i obligacji. Dały w ten sposób o sobie znać obawy, że zwolennik ekonomiki wolnorynkowej nie zdoła zapewnić sobie reelekcji, a jego następca mógłby dążyć do przywrócenia populistycznej polityki gospodarczej. Jednak pod koniec tygodnia sytuacja na argentyńskich rynkach finansowych uspokoiła się – m.in. dzięki interwencyjnej sprzedaży dolarów z rezerw banku centralnego.

– Rynki zasygnalizowały, że nie wybaczą Argentynie jakiegokolwiek nowego rządu lewicowego. Przedsiębiorcy nie będą inwestować, dopóki nie wyjaśni się tam sytuacja polityczna – powiedział Bolsonaro.

Ostrzegł, że gdyby nowy argentyński lewicowy rząd optował przeciwko likwidowaniu barier handlowych, Brazylia opuści Mercosur. Jej partnerami w tym gremium są obecnie Argentyna, Paragwaj i Urugwaj czyli państwa o znacznie mniejszych potencjałach gospodarczych niż brazylijski.

image

źródło:

image