Prof. Legutko: Świat odchodzi od ideałów Jana Pawła II


Prof. Legutko: Świat odchodzi od ideałów Jana Pawła II

– Obrady to połączenie warstwy intelektualnej i politycznej, ale przeważać będzie ta intelektualna. Kto spodziewa się politycznych deklaracji, zawiedzie się, bo tego nie będzie (…) – zaznaczył prof. Ryszard Legutko podczas trwającej w Rzymie Konferencji Konserwatystów. Wśród uczestników są m.in. ambasador RP we Włoszech i premier Węgier Viktor Orban. Patronami konferencji są Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan.

Legutko: Polityka klimatyczna to walka ekonomiczna

– Nie zdajemy sobie sprawy, do jakiego stopnia ideologia środowiskowa, bardzo radykalna, jest wpływowa w niektórych krajach europejskich –...

zobacz więcej

„Bóg, Honor, Kraj. Prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i wolność narodów” – to hasło trwającej w Rzymie Konferencji Konserwatystów z kilku krajów. Wśród uczestników są eurodeputowany Ryszard Legutko z PiS, ambasador RP we Włoszech i premier Węgier Viktor Orban. Na obrady inicjatywy pod nazwą Narodowy Konserwatyzm zaproszono także lidera włoskiej Ligi Matteo Salviniego, przywódczynię partii Bracia Włosi Giorgię Meloni i brytyjskiego posła polskiego pochodzenia Daniela Kawczyńskiego. Obrady zostały zorganizowane między innymi przez fundację Edmunda Burke'a z USA, Instytut Herzla z Izraela i International Reagan Thatcher Society

Inicjatorzy międzynarodowego spotkania zapowiadając je podkreślili, że: „Europa jest na rozdrożu. Wzrost nacjonalizmu w Europie i Ameryce, w demokratycznym świecie jest postrzegany przez wielu jako zagrożenie dla powojennego porządku. Ale inni uważają ten odnowiony nacisk na patriotyzm i wolność narodów za kontynuację najlepszych politycznych tradycji minionego wieku”.

„Unia Europejska po brexicie niczego nie zrozumiała”

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Kto odpowiada za to, że doszło do brexitu? – Główny ciężar odpowiedzialności ciąży na Komisji...

zobacz więcej

Dlatego, jak zaznaczyli, w stulecie urodzin świętego Jana Pawła II postanowili dyskutować także o tym, czy „nowy narodowy konserwatyzm jest zagrożeniem czy przeciwnie – cnotą”.

Eurodeputowany Ryszard Legutko powiedział: „Obrady to połączenie warstwy intelektualnej i politycznej, ale przeważać będzie ta intelektualna. Kto spodziewa się politycznych deklaracji, zawiedzie się, bo tego nie będzie”.

– Sens tej konferencji jest taki, że ponieważ dzieją się różne niepokojące rzeczy na świecie, trzeba zastanowić się, co z tym zrobić – wyjaśnił.

– Parę dni temu był brexit, który jest sygnałem bardzo głębokiego kryzysu. Jest to okazja do tego, by zastanowić się, co konserwatyści, którym droga jest podstawowa tradycja europejska, mogą w tej sytuacji zrobić – dodał profesor Legutko.

Zwrócił uwagę na to, że patronami konferencji są Jan Paweł II i prezydent Ronald Reagan. – Wrażenie jest takie, że dzisiejszy świat odchodzi od ideałów, jakie oni reprezentowali – zaznaczył Ryszard Legutko.

image

źródło:

image