Prognoza pogody na weekend: upał i burze. Od poniedziałku - ochłodzenie


Prognoza pogody na weekend: upał i burze. Od poniedziałku - ochłodzenie

Cała Europa cierpi z powodu upałów. Najgorzej jest na Półwyspie Iberyjskim, gdzie termometry w weekend mogą wskazać nawet ponad 47 st. C.! Gorąco będzie także w Polsce. W sobotę słupek rtęci na termometrach w woj. lubuskim może sięgnąć nawet 35 st. IMGW prognozuje także gwałtowne burze w niektórych regionach kraju. Jest jednak dobra wiadomość: w poniedziałek upał trochę zelżeje.

Podziel się
Przed nami kolejny upalny weekend
Przed nami kolejny upalny weekend (wxcharts.eu)
WP

Synoptycy spodziewaja się, że w ten weekend na Półwyspie Iberyjskim może paść nowy rekord temperatury. Dotychczasowy europejski rekord wynosi 48 st. C. Padł w Atenach w lipcu 1977 roku.

Niestety, jak wynika z zapowiedzi synoptyków gorąco będzie także w Polsce.

wxcharts.eu
Podziel się
WP

Sobota będzie pogodna, słoneczna i upalna w całym kraju. Dopiero po południu w północno zachodniej Polsce (w woj. pomorskim i zachodniopomorskim) oraz na Lubelszczyźnie, w Sudetach, Beskidach i Tatrach na niebie pojawią się mocno wypiętrzone chmury kłębiaste z opadami przelotnymi deszczu i lokalnymi burzami.

Burze mogą być gwałtowne z intensywnym deszczem, porywistym wiatrem do 80 km/h, a nawet z opadami gradu. IMGW prognozuje wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia (najniższego w trzystopniowej skali) przed burzami z gradem dla czterech województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubelskiego a także mazowieckiego.

W całym kraju będzie bardzo ciepło, a w centrum i na zachodzie wręcz upalnie. W ciągu dnia termometry wskażą od 27- 29 st. C na wschodzie do 30 - 33 st. C w centrum i na zachodzie kraju. W woj. lubuskim miejscami temperatura może wzrosnąć nawet do 34 – 35 st. C.

WP
wxcharts.eu
Podziel się

W niedzielę upał trochę zelżeje, choć nadal będzie gorąco - szczególnie na wschodzie, w centrum i na południu kraju. W ciągu dnia termometry wskażą od 22 - 25 st. C na północy do 27 - 30 st. C na wschodzie, w centrum i na południu kraju.

Synoptycy wrocławskiego biura Cumuls prognozują na niedzielę zmienną aurę - wypiętrzone chmury kłębiaste będą chwilami przysłaniać słońce, może lokalnie popadać przelotny deszcz. W pasie wschodniej i środkowej Polski spodziewane są także lokalne burze, które mogą być gwałtowne.

WP
wxcharts.eu
Podziel się

Na chwilę oddechu od upału przyjdzie nam poczekać do poniedziałku. Niestety, nie potrwa ona długo. Już w środę do Polski napłynie kolejna fala gorącego powietrza. A w czwartek słupki rtęci na naszych termometrach znów oszaleją.

wxcharts.eu
Podziel się
WP

Na szczęście synoptycy przewidują, że kolejna fala upałów potrwa krótko - w następny weekend temperatura znów się obniży.

Źródło: Cumulus, IMGW, wxcharts.eu