Protesty przeciw artykułom 11 i 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Sprawdź, czy odbędą się w twoim mieście


Protesty przeciw artykułom 11 i 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Sprawdź, czy odbędą się w twoim mieście

W najbliższy weekend (29 czerwca - 1 lipca 2018 roku) w całym kraju organizowane są protesty przeciwko artykułom 11 i 13 nowej dyrektywy unijnej. Pierwszy z nich dotyczy tzw. praw pokrewnych wydawców, a drugi narzuca platformom internetowym odpowiedzialność za objętą prawami autorskimi treść – w praktyce oznacza to filtrowanie i moderowanie wszystkich publikowanych przez użytkowników materiałów. Tego typu filtry nie sprawdzały się do tej pory najlepiej m.in. na YouTubie.

Oba wspomniane artykuły przeszły głosowanie w komisji prawnej Parlamentu Europejskiego pomyślnie, ale małą liczbą głosów. Oznacza to, że na początku lipca w ich sprawie odbędzie się głosowanie zgromadzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego – prawdopodobnie poprzedzonego dyskusją. Zgromadzenie wstępnie planowane jest na 4 lipca. Osoby sprzeciwiające się projektowi nowej dyrektywy mają zatem mało czasu.

Projekt zmian jest mocno krytykowany, m.in. przez jego bardzo niejasne zapisy. Ciężko zrozumieć, co jest odpowiednim wykorzystaniem treści innego wydawcy. Nie określono również, w jaki sposób mogłyby zostać wykorzystane treści, do których inny podmiot ma prawa autorskie.

Pod listem krytykującym propozycję nowych przepisów podpisali się m.in.: Tim Berners-Lee, twórca World Wide Web; Jimmy Wales, jeden z założycieli Wikipedii; a także Brewster Kahle, twórca Internet Archive.

Protesty w Polsce

O planowanych w Polsce protestach poinformował na Wykopie użytkownik serwisu kryjący się pod pseudonimem moby22.

– Ostatni raz w podobny sposób zmuszeni byliśmy się organizować w 2012 roku przy okazji protestów ws. porozumienia ACTA – pisze i tłumaczy:

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób ograniczania naszej wolności w Internecie, ostatnim miejscu, w którym wszyscy mogą bezpłatnie się wypowiedzieć. Nie zgadzamy się, aby Internet został zawłaszczony przez koncerny medialne oraz aparat urzędniczy. Nie pozwolimy zniszczyć niezależnych blogerów, niszowych wydawców, czy startupów.

Tak przedstawia się rozpiska protestów w polskich miastach:

29.06

Olsztyn, godz. 15:00

Poznań, godz. 17:00

Kraków, godz. 18:00

Katowice, godz. 18:00

Lublin, godz. 18:00

Warszawa, godz. 18:00

Łódź, godz. 18:00

Gdańsk, godz. 18:00

Rzeszów, godz. 18:00

Bielsko-Biała, godz. 18:30

30.06

Wrocław, godz. 13:00

Nowy Sącz, godz. 16:00

Suwałki, godz. 16:00

Sosnowiec, godz. 18:00

1.07

Szczecin, godz. 17:00

WARTO WIEDZIEĆ: