Przerwa "na fajkę" to nawet 22 dni w ciągu roku. Firmy tracą krocie


Przerwa "na fajkę" to nawet 22 dni w ciągu roku. Firmy tracą krocie

Jak pisze portal interia.pl, palacze w efekcie pracują znacznie krócej.

Grzegorz Juszczyk, szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny szacuje, że w sumie to nawet 22 dni w ciągu roku. Czyli niemal równy miesiąc pracy.

Co więcej, wyniki badań potwierdzają, że palacze średnio spędzają na zwolnieniach lekarskich 2,7 dnia więcej niż osoby niepalące. W sumie robi się więc już prawie 25 dni przez cały rok kalendarzowy. Podwójny urlop.

image

Obejrzyj: Do czego służy e-dowód. We Włoszech nie kupisz bez niego papierosów

Według szacunków naukowców, nawet co czwarty Polak przyznaje się, że pali w pracy. Średnio około 9 papierosów. Niech każde wyjście "na fajkę" zajmuje 5 minut, to robi się 45 minut dziennie. I prawie 4 godziny tygodniowo.

- To, czy ktoś pali, to jego sprawa. Jednak palenie w miejscu pracy nie jest już sprawą prywatną - podkreśla na łamach Interii Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. - Dlaczego? Jak zawsze chodzi o pieniądze: przerwy na papierosa to marnowanie czasu przeznaczonego na pracę.

image
Amerykanie mogą zastąpić papierosy podgrzewaczami tytoniu. Po dwóch latach badań

Właśnie dlatego pracodawcy zaczynają dostrzegać problem. Niektórzy nakazują odpracowanie przerw albo wręcz zakazują palenia na terenie zakładu. Inni pomagają wyjść z nałogu.

Tauron na przykład organizuje warsztaty i wykłady na temat szkodliwości nikotyny, a firma Promotech z Białegostoku wypłaca dodatki tym, którzy nie palą. To nawet 100 złotych miesięcznie. A gdy ktoś powstrzyma się od "dymka" tylko w trakcie pracy, to dostaje 20 złotych dodatku.

Nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę w handlu papierosamiW sklepach może zabraknąć papierosów. Instytucje wymieniają się oświadczeniami
image

Nic dziwnego. Straty właścicieli firm szacuje się na 30 mln zł dziennie. Rocznie daje to kwotę ponad 8 mld zł straty.

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

46 min. temu

567577a co to ma być praca czy obóz pracy, jak się nie podoba to niech pracodawca sobie zatrudni za darmo żyda

40 min. temu

InkaA teraz policzci ile firmę kosztuje pracownik idący 2 razy dziennie do koleżanki na godzinną kawkę, a ile ten co to wygląda, ze pracuje a siedzi na … Czytaj całość

26 min. temu

MiliCo za głupoty , 9 papierosów ? to tyle jest przerw regulaminowych w pracy ? przecież tych głupot nie da się czytać , idę zapalić

Rozwiń komentarze (7)

  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne