Przez pożar w Szczecinku zagrożone miejsca pracy dla niepełnosprawnych


Przez pożar w Szczecinku zagrożone miejsca pracy dla niepełnosprawnych

15 pracodawców chce zatrudnić niepełnosprawnych ze Szczecinka – poinformował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Blisko 250 osób zostało tam bez pracy po pożarze fabryki, który wybuch w poniedziałek.

„Straty liczone w milionach”. W Szczecinku spłonęła hala przemysłowa

Ogromny pożar w hali przemysłowej przy ul. Harcerskiej w Szczecinku. Ogień pojawił się, na terenie zajmowanym przez firmę Opak, która m.in....

zobacz więcej

Dwie działające tam firmy zatrudniały łącznie ponad stu niepełnosprawnych pracowników - wynika z informacji służb prasowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obie firmy otrzymywały regularne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Jak podał PFRON, już zgłosiło się 15 pracodawców, którzy oferują w sumie 200 miejsc pracy dla niepełnosprawnych na Pomorzu Zachodnim. Wśród pracodawców są m.in.: Jantar, Meble Negro, Kronospan, czy Smak Pomorski.

„Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze fabryki w Szczecinku, która zatrudniała osoby niepełnosprawne” – powiedziała cytowana w komunikacie prezes zarządu PFRON Marlena Maląg. Jak dodała, „dla tych osób praca jest niezwykle ważną formą rehabilitacji, dzięki której mogą oni aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym”.

„Wierzymy, że z pomocą wielu podmiotów możliwe będzie jak największe wsparcie i kontynuacja zawodowego rozwoju osób niepełnosprawnych, które będą pragnęły podjąć dalszą aktywność” – powiedziała Maląg.

W 2019 r. na dofinansowania dla pracodawców PFRON przeznaczy 3,4 mld zł. Dla zakładów pracy chronionej od początku 2019 r. wypłacono ponad 700 mln zł. Na terenie województwa zachodniopomorskiego funkcjonuje 16 zakładów pracy chronionej, w których pracuje prawie 1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami.

image

źródło:

image