Przyłębska: Polska jest krajem umożliwiającym kobiecie realizowanie siebie w najróżniejszych obszarach


Przyłębska: Polska jest krajem umożliwiającym kobiecie realizowanie siebie w najróżniejszych obszarach

– Jeżeli chodzi o realizowanie siebie jako kobiety w życiu społecznym, politycznym, zawodowym i rodzinnym, to mam wrażenie, że Polska jest krajem umożliwiającym kobiecie realizowanie siebie w najróżniejszych obszarach – powiedziała prezes TK Julia Przyłębska na otwarciu konferencji zatytułowanej „Stulecie uzyskania pełni praw wyborczych w Polsce przez kobiety”. – Jestem szczęśliwa, że żyję w takim właśnie kraju – oznajmiła.

100 lat temu Polki otrzymały prawa wyborcze. Wystawa w TK

28 listopada 1918 r. Polki otrzymały prawa wyborcze dekretem Józefa Piłsudskiego. Tą decyzją Polska wyprzedziła wiele europejskich państw. Ma o tym...

zobacz więcej

We wtorek odbyła się konferencja „Stulecie uzyskania pełni praw wyborczych w Polsce przez kobiety”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego.

Uczestników konferencji przywitała prezes TK Julia Przyłębska.

– Obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i w związku z tym uznaliśmy z moim zespołem współpracowników, że warto byłoby wpisać w te obchody kobietę – powiedziała na Przyłębska.

Prezes TK zauważyła, że „w 1918 r. Polska nie tylko odzyskała niepodległość”, ale również „polskie kobiety uzyskały prawa wyborcze”. – Jest to dla nas niezwykłe wydarzenie z perspektywy kobiety, ponieważ nie była to codzienność, jeśli chodzi o ówczesny świat – dodała.


– Mamy najróżniejsze rankingi, jeżeli chodzi o pozycję kobiety w dzisiejszym świecie, ale wydaje mi się, że nie o rankingi chodzi. Chodzi o realne, autentyczne prawa kobiet i poczucie kobiety, że jest równoprawnym partnerem w społeczeństwie, w którym funkcjonuje – stwierdziła prezes TK i dodała, że jako kobieta uważa, iż taki moment został osiągnięty.

11 listopada w południe zaśpiewamy razem hymn. To tylko jeden z punktów obchodów

10 listopada – koncert na PGE Narodowy. Wejściówki można od środy pobierać na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl. Osoby, które nie planują...

zobacz więcej

Julia Przyłębska podkreśliła jednak, że „ nie ma czegoś takiego jak pełnia realizacji swoich marzeń i życzeń”, ponieważ „każdy z nas musi swoją wolność ograniczać wolnością innych”. Zaznaczyła, że „na tym polega wspólnotowe funkcjonowanie”.

– Jeżeli chodzi o realizowanie siebie jako kobiety w życiu społecznym, politycznym, zawodowym i rodzinnym, to mam wrażenie, że Polska jest krajem umożliwiającym kobiecie realizowanie siebie w najróżniejszych obszarach – oznajmiła Przyłębska.

– Jestem szczęśliwa, że żyję w takim właśnie kraju – dodała.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej „Polska droga do równouprawnienia kobiet”.

banner

źródło: