Rada Nadzorcza Pekao SA chce wyjaśnień od prezesa banku. Pyta Krupińskiego o Srebrną


Rada Nadzorcza Pekao SA chce wyjaśnień od prezesa banku. Pyta Krupińskiego o Srebrną

Jak informuje dziennik, główni akcjonariusze banku, czyli PZU i Polski Fundusz Rozwoju, nie komentują tych doniesień. 

3 lutego Bank Pekao oświadczył, że "analiza dostępnych w przestrzeni publicznej dokumentów nie daje podstaw do twierdzeń, iż Bank udzielił kredytu 300 mln EUR (1.3 mld zł) na budowę wieżowców", o których była mowa na "taśmach Kaczyńskiego". 

"Prezesi banków spotykają się z inwestorami"

"Pojawiające się w przestrzeni publicznej dokumenty wskazywałyby, że jest to rodzaj term sheet, oznaczającego wyłącznie wstępne uzgodnienie parametrów finansowania, wymagającego pozytywnego due diligence" - głosi oświadczenie banku. 

W punkcie "Udział Prezesa Zarządu Banku w rozmowach z inwestorami" napisano, że "w przypadku transakcji o dużej skali, standardem jest, iż prezesi zarządów banków spotykają się z inwestorami i biorą udział w omawianiu takich przedsięwzięć".

Według "Gazety Wyborczej" w 2018 r. Michał Krupiński co najmniej raz uczestniczył w rozmowie na Nowogrodzkiej z Jarosławem Kaczyńskim i austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem w sprawie budowy biurowaca na działce należącej do spółki Srebrna. Sam Krupiński miał się też dwa razy - pod koniec 2017 r. - spotkać się z Austriakiem.

Z ujawnionych nagrań spotkań Kaczyńskiego z Birgfellnerem wynika, że rozmowy z Krupińskim dotyczyły nie tylko kredytu na wartą 1,3 mld zł budowę biurowca, ale i wsparcia dla spółki Forum SA (wydawca "Gazety Polskiej Codziennie").