Raport: Ponad 400 milionów dzieci żyje w strefach dotkniętych konfliktami


Od 2010 roku nadużycia wobec dzieci wzrosły o 170 procent. Szacuje się, że dziś 415 milionów maluchów żyje w strefach dotkniętych konfliktami, z tego 149 milionów na obszarach, gdzie toczą się poważne wojny – alarmuje międzynarodowa organizacja Save the Children.

„Fabryka dzieci” zamknięta. Uwolniono porwane i gwałcone kobiety

Policja w Lagos – największym mieście Nigerii – odkryła nielegalną „fabrykę dzieci”. Uwolniono 19 porwanych kobiet w ciąży. Gwałcono je, żeby potem...

zobacz więcej

Wśród państw, w których dochodzi do najczęstszych nadużyć względem dzieci przodują Afganistan, Irak, Mali i Nigeria. Jeżeli chodzi o kontynenty, niechlubny prym wiedzie Afryka – wskazuje organizacja, która od stu lat zajmuje się pomocą dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie.

Filippo Ungaro, rzecznik prasowy włoskiego oddziału Save the Children, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego wyjaśnił, co zdaniem tej organizacji rozumie się pod pojęciem „nadużycia względem dzieci”.

– Dzieci są zawsze wśród najsłabszych, najbardziej cierpią z powodu konfliktów i wojen. Kiedy mówimy o nadużyciach wobec nich, to mówimy o zabójstwach i o okaleczeniach, o zaciąganiu ich do wojska, o porywaniu dzieci, ale także o atakach na szkoły i szpitale, jak również o nieuwzględnianiu ich przy rozdawaniu pomocy humanitarnej. Pod tym sformułowaniem rozumiemy także nadużycia seksualne – wyjaśnił.


– Widzimy ciągły wzrost takich przypadków, ciągłe pogarszanie się sytuacji także w krajach, gdzie teoretycznie wojny już nie ma. Takim krajem jest na przykład Afganistan, gdzie odnotowujemy dużą liczbą zabójstw i okaleczeń dzieci – zwrócił uwagę.

Ungaro zaznaczył, że wojna nie czyni żadnych rozróżnień między dziewczynkami a chłopcami. Jest jednak prawdą, że chłopcy są bardziej narażeni na bombardowania i zabójstwa. Dziewczynki natomiast częściej są porywane, padają ofiarami gwałtów lub wykorzystywane są jako tarcze wojenne. Jako przykład takich okropnych działań podał Birmę oraz Nigerię, gdzie islamscy terroryści z Boko Haram gwałcą małe dziewczynki, aby nie mogły cieszyć się swym dzieciństwem i świadomie niszczą im przyszłość.

image

źródło: