Reprywatyzacja. Ziobro skierował do sądu akt oskarżenia. Dotyczy łapówki w wysokości 47 mln zł


Reprywatyzacja. Ziobro skierował do sądu akt oskarżenia. Dotyczy łapówki w wysokości 47 mln zł

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o przygotowaniu aktu oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom, uczestniczącym w reprywatyzacji w Warszawie. Dokument trafił w poniedziałek do sądu. Jest to drugi akt oskarżenia w sprawie warszawskiej reprywatyzacji.

Zbigniew Ziobro: sprawa dotyczy największej udokumentowanej łapówki

Minister i Prokurator Generalny powiedział, że sprawa dotyczy wręczenia łapówki w wysokości prawie 50 milionów złotych, jak dodał - "największej udokumentowanej łapówki". Podkreślił, że celem grupy było bezprawne wyłudzanie nieruchomości w Warszawie.

Zaznaczył, że sporządzenie aktu oskarżenia było możliwe dzięki benedyktyńskiej pracy prokuratorów i funkcjonariuszy, także z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Akt oskarżenia ws. reprywatyzacji. Łącznie 16 osób

Prokurator Michał Ostrowski powiedział, że w wyniku działań prokuratury łącznie oskarżono 16 osób. Poinformował, że dzisiejszy akt oskarżenia dotyczy kilkunastu nieruchomości w Warszawie. Oskarżeni to były urzędnik warszawskiego ratusza i zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., trzech adwokatów Robert M., Grzegorz M. i Alina D., a także była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K.

Prokurator Ostrowski dodał, że główne zarzuty w akcie oskarżenia to zarzuty korupcyjne. Chodzi o łączną kwotę w wysokości 47 milionów złotych, którą oskarżeni wymieniali między sobą w zamian za bezprawne decyzje reprywatyzacyjne.

Komisja weryfikacyjna: dzika reprywatyzacja kosztowała Warszawę ponad 12 mld zł

Komisja reprywatyzacyjna o Noakowskiego 16: Rodzina Waltzów ma oddać miliony złotych