Robert Biedroń i jego drużyna. Kim są eksperci z zaplecza prezydenta Słupska


Robert Biedroń i jego drużyna. Kim są eksperci z zaplecza prezydenta Słupska

Wiemy, kto stoi za nową inicjatywą polityczną Roberta Biedronia. To ludzie świata nauki, pracujący w think-thankach, analitycy kojarzeni z lewicą, ale bez związku z partiami. Prawnicy, socjologowie. Eksperci. Jeśli Biedroń faktycznie skorzysta z ich rad, ma szansę wnieść do opozycji coś nowego: konkret i program.

Podziel się
Robert Biedroń wkrótce zaprezentuje ludzi, którzy będą współtworzyć jego inicjatywę
Robert Biedroń wkrótce zaprezentuje ludzi, którzy będą współtworzyć jego inicjatywę (PAP, Fot: Paweł Supernak)
WP

"W najbliższym czasie przedstawię swoją szerszą drużynę. Już dziś mogę zdradzić kilka nazwisk: to Michał Syska z Fundacji Lassala, prof. Maciej Gdula ze środowiska Krytyki Politycznej, Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego, adwokatka Gabriela Morawska-Stanecka" - przyznał w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Robert Biedroń. To było tuż po jego konferencji na Placu Konstytucji w Warszawie, na której prezydent Słupska zapowiedział stworzenie nowej inicjatywy politycznej.

Kim są ludzie wymienieni przez Biedronia? Jaką rolę odgrywają na jego zapleczu? Sprawdziliśmy.

WP

"Biedroń? Skromny. Opozycja? Rozjechała się z rzeczywistością"

- Jeśli pan prezydent wymienił moje nazwisko, to jestem zaszczycona. Wspieram go i będę to robić. Będę współpracować z nim w kwestiach programowych w takim zakresie, w jakim Robert Biedroń sobie zażyczy - mówi nam Gabriela Morawska-Stanecka.

Adwokatka z 25-letnim doświadczeniem w zawodach prawniczych. Członkini Zespołu do Spraw Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, działaczka Kongresu Kobiet. Specjalizacja: prawo cywilne, prawo pracy, nieruchomości, sprawy odszkodowawcze. Obsługiwała podmioty górnicze, spółki Skarbu Państwa. Dwie dekady zajmowała się procesem restrukturyzacji górnictwa. W latach 1998 do 2007 była notariuszem, teraz jest wziętą adwokatką. Angażuje się społecznie - walczy m.in. o prawa reprodukcyjne. Polityka to jej pasja.

WP
Gabriela Morawska-Stanecka PTWP
Podziel się

U boku Biedronia Morawska-Stanecka znalazła się z przekonań i - jak twierdzi - wiary w jego autentyczność. - Jest prawdziwy. Skromny. Zupełnie inny, niż reszta polityków. Ma wielkie społeczne zaufanie. Polacy mu wierzą - przekonuje w rozmowie z nami adwokatka.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że nie samą osobowością Biedroń zamierza podbić serca wyborców. Priorytetem jest program. Konkretna oferta dla ludzi. Ta ma wypracowywać się w trakcie kilkumiesięcznego tournee Biedronia po Polsce. Cel: przekonać wyborców, że są ważni. I że ktoś ich słucha.

WP

- Politycy opozycji demokratycznej nie słuchali Polaków. Politycy PiS - jak się okazało - również, ale w 2015 r. udało im się dotrzeć do części wyborców - mówi nam Morawska-Stanecka.

Jak dodaje: - Robert Biedroń chce jechać w Polskę i zapytać ludzi, czego tak naprawdę im potrzeba. On jedyny ma dziś w polskiej polityce coś bezcennego: wiarygodność. Bo reszta klasy politycznej zamknęła się w swoim świecie, w swoich ciasnych gabinetach. Politycy zupełnie oderwali się od rzeczywistości. Ważne są dla nich słupki poparcia, sondaże, a nie to, czego potrzebują ludzie. Polityka rozjechała się z obywatelami - tłumaczy współpracowniczka Biedronia.

Morawska-Stanecka mówi nam, że marzy jej się w Polsce polityka w stylu skandynawskim: "progresywna, uczciwa, oparta na zrównoważonym rozwoju". - To są słowa klucze - twierdzi nasza rozmówczyni.

Gdy pytamy ją, o głosy jakich wyborców Biedroń ma szansę zawalczyć, Morawska-Stanecka odpowiada: tych, którzy nie chodzą na wybory, bo czują, że ich głos nic nie znaczy; młodych, którzy marzą o nowoczesnym państwie; i tych zawiedzionych. Zarówno antydemokratyczną polityką rządu, jak i miałkością opozycji.

WP

- W Polsce jest ok. 60 proc. elektoratu do zagospodarowania. Robert Biedroń ma wielką szansę tych wyborców przekonać do siebie - uważa Morawska-Stanecka.

Program? Nie na rok przed wyborami

- Robert ma potencjał. W Polsce jest oczekiwanie na nową ofertę polityczną, a on jest tej nowości gwarantem - zgadza się Michał Syska.

Rozmawiamy z dyrektorem Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a. Syska to działacz społeczny i polityczny, publicysta. Prawnik. Organizator i uczestnik licznych - w tym międzynarodowych - konferencji i sympozjów poświęconych problemom politycznym współczesnego świata. Ukończył Podyplomowe Studia „Prawa i Wolności Człowieka” organizowane przez Polską Akademię Nauk i Helsińską Fundację Praw Człowieka, a także Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych prof. Zbigniewa Pełczyńskiego. Pisze pracę doktorską o lewicy postkomunistycznej.

WP

To jego w pierwszej kolejności wymienił Biedroń, gdy mówił o swojej "drużynie".

- Znam Roberta od 20 lat. Będę mu doradzał, zresztą od lat korzysta on z naszych raportów i analiz. Wielokrotnie robił to będąc prezydentem Słupska, na długo zanim ogłosił powstanie nowego projektu politycznego - mówi nam Syska. Dyrektor OMS zdradza nam, że to właśnie on namawiał Biedronia do "wejścia" w politykę ogólnokrajową i założenie nowej formacji.

Powód? Oczywisty: zużycie i beznadziejność parlamentarnej opozycji.

Według Syski, strategia, jaką przyjęła Platforma Obywatelską z Nowoczesną, jest błędna w założeniu. - Liberalna część opozycji chce powtórzyć scenariusz z 2007 r., kiedy to głównym hasłem było odsunięcie PiS od władzy za wszelką cenę. Dziś żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. Są nowe grupy wyborców, którzy nie chcą straszenia Kaczyńskim, tylko oczekują nowej, alternatywnej oferty politycznej i programowej - mówi nam współpracownik Roberta Biedronia.

- Jaka zatem jest ta oferta? - pytamy Syskę. Ten odpowiada: - NIe można oczekiwać od polityków, by przedstawili konkretny program wyborczy na ponad rok przed wyborami parlamentarnymi. - Grzegorz Schetyna też tak mówił - zauważamy. - Ale Schetyna powiedział coś innego: że programy w ogóle nie są ważne. A Robert Biedroń ten program pokaże - zapewnia Syska.

Kto jest odpowiedzialny za stworzenie tego programu? Oficjalnie: wyborcy, których Biedroń zamierza pytać o najważniejsze ich bolączki w kolejnych miesiącach podczas ogólnopolskiego tournee. Nieoficjalnie: za "Strategię dla Polski" - bo tak roboczo nazywa się powstający program polityczny Biedronia - współodpowiada m.in. Dariusz Standerski z Fundacji Kaleckiego.

Merytorycznym doradcą Biedronia jest także dr Maciej Gdula, socjolog i publicysta, nauczyciel akademicki, specjalizujący się w teorii społecznej i w teorii polityki. To jego publikacją - głośnym "Nowym autorytaryzmem” - miał zafascynować się prezydent Słupska.

"Nowy autorytaryzm" to najgłośniejsze w 2017 r. badanie terenowe przeprowadzone w jednym z miast powiatowych na Mazowszu. Raport z "Miastka" według wielu naukowców i analityków polityki uznany został za pierwszą miarodajną diagnozę przyczyn zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015 roku.

Biedroń czerpie garściami z analiz Gduli. To m.in. dzięki nim wie, w którą stronę zmierzają społeczne nastroje, których nie potrafi rozczytać parlamentarna opozycja.

Sam Gdula na pytanie, jaki polityk mógłby pokonać kiedyś Jarosława Kaczyńskiego, powiedział w jednym z wywiadów: "O Kaczyńskim można mówić różne rzeczy, ale on naprawdę buduje Polskę, w jaką wierzy: hierarchiczną, narodową, zdyscyplinowaną, walczącą z zewnętrznymi zagrożeniami. Przeciwstawić mu się może tylko ktoś, kto wierzy w inne wartości, w inną Polskę. Nie wierzę, by walkę mógł podjąć któryś ze starych liderów. By pokonać Kaczyńskiego trzeba zmiany pokoleniowej w polskiej polityce. Pierwszej, realnej od roku ’89, dopuszczającej do władzy ludzi, którzy nie brali udziału w Okrągłym Stole".

****

Michał Syska w grudniu 2017 r. - tuż przed Bożym Narodzeniem - napisał tekst, w którym stwierdził: "Polska scena polityczna przypomina dziś wigilijny stół, przy którym jest jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. Zapewne w wielu domach będziemy sobie w niedzielę życzyć, by wkrótce to miejsce zostało sensownie zajęte".

NIespodziewany gość właśnie się objawił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl