Rząd przedłużył stan kryzysowy na Węgrzech. Powodem masowa migracja


Rząd przedłużył stan kryzysowy na Węgrzech. Powodem masowa migracja

Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 7 marca 2020 r. stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją - poinformowano na stronie internetowej Monitora Węgierskiego. Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło, że nadal stale dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy i dlatego jest potrzebna jej ochrona.

Niezawodny przyjaciel. Węgrzy nie zapomnieli o zaatakowanych Polakach

Polak, Węgier dwa bratanki nie jest pustym hasłem. Wielowiekowa przyjaźń łącząca nas z Węgrami została wystawiona na próbę, gdy Niemcy szykowały...

zobacz więcej

Według Centrum w Serbii sytuacja spowodowana migracją jest już krytyczna. W Bośni i Hercegowinie przebywa kilka tysięcy migrantów, a w Grecji około 30 tys.

Centrum zaznaczyło, że wciąż napływają tłumy ludzi, którzy chcą dostać się do Unii Europejskiej szlakiem bałkańskim i bez ogrodzenia granicznego Węgry ponownie stałyby się krajem jednej z głównych tras migracyjnych.

Stan kryzysowy spowodowany masowym napływem migrantów obowiązuje na Węgrzech od 2015 r. Był to główny kraj tranzytowy dla uchodźców i migrantów usiłujących dotrzeć do Europy Zachodniej. Do czasu wzniesienia przez Budapeszt ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją w 2015 r. do kraju przedostało się w drodze do bogatszych państw UE prawie 400 tys. migrantów.

Wiosną 2017 r. zaostrzono na Węgrzech przepisy, wprowadzając zasadę, że osoby ubiegające się o azyl muszą w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy. Jednocześnie umożliwiono zatrzymywanie cudzoziemców przebywających nielegalnie na Węgrzech na całym terytorium kraju i odprowadzanie ich na granicę.

Według danych tamtejszej policji w zeszłym tygodniu udaremniono nielegalne przekroczenie granicy lub zatrzymano na terytorium Węgier 211 osób.

image

źródło:

image