Sasin: Deklaracja Netanjahu zrównała antypolonizm z antysemityzmem


Sasin: Deklaracja Netanjahu zrównała antypolonizm z antysemityzmem

– Gdybyśmy posłuchali pana senatora Klicha i innych, którzy namawiali nas bezpośrednio po tym, jak ustawa o IPN została uchwalona pięć miesięcy temu; żebyśmy wtedy ulegli presji i wycofali się, to dzisiaj bylibyśmy nie w tym miejscu, w którym jesteśmy – stwierdził Jacek Sasin dyskutując w programie „Minęła 20” z Janem Filipem Libickim na temat wspólnego oświadczenia premierów Polski i Izraela po uchwaleniu nowelizacji ustawy o IPN.

Netanjahu i Morawiecki: Określenie „polskie obozy śmierci” zdejmuje odpowiedzialność z Niemiec

– Zgadzamy się, że określenie „polskie obozy śmierci” jest niewłaściwie i jednocześnie zdejmuje odpowiedzialność z barków niemieckich – czytamy w...

zobacz więcej

– Nie mielibyśmy dzisiaj tej bardzo mocnej i bardzo jednoznacznej deklaracji premiera Izraela. Zrównała ona antysemityzm z antypolonizmem . Gdyby ktoś jeszcze pięć miesięcy temu uznał, że premier Izraela stwierdzi, że antypolonizm jest takim samym złem co antysemityzm , to chyba nikt by w to nie uwierzył – stwierdził polityk PiS.

Goście Michała Rachonia odnieśli się również do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w której zaznaczył on, że wspólne oświadczenia premiera Polski i premiera Izraela mogą stać się „punktem wyjścia do wielkiej kampanii, prowadzonej na rzecz prawdy historycznej”.

– Mamy oświadczenie najpotężniejszego polityka izraelskiego na świecie , który dzisiaj jednoznacznie stwierdza, że obozy zagłady nie były polskie, tylko niemieckie – powiedział Sasin. Polityk PiS wskazał też, że Netanjahu wyraźnie wskazał na polskie zasługi dla ratowania „żydowskich współbraci”.

Senator Jan Filip Libicki wskazał na dwubiegunowy charakter nowelizacji IPN. – Prezes Kaczyński powiedział, że państwo polskie przed 2015 r. było słabe wobec silnych, a silne wobec słabych – powiedział senator i jednocześnie stwierdził, że wycofanie penalizacji z ustawy o IPN jest jednoznaczne z „wycofaniem penalizacji zbrodni ukraińskiego banderyzmu”.


źródło: