Silny wiatr, burze i podtopienia. IMGW wydał ostrzeżenia


Silny wiatr, burze i podtopienia. IMGW wydał ostrzeżenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dla czterech województw. Obowiązują również ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Zdjęcie Silny wiatr i burze nad Polską, zdj. ilustracyjne /Marek Maliszewski /Reporter Alerty IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim.
Prognozuje się tam opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Ich wysokość sięgnie miejscami od 30 do 45 litrów deszczu na metr kwadratowy. W trakcie opadów deszczu zagrzmi i powieje z prędkością do 65-70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenie hydrologiczne
W związku z intensywnymi opadami w woj. śląskim IMGW natomiast ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla tego regionu. Woda w rzekach może podnieść się do strefy stanów wysokich lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i górnej Soły. Momentami w miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu, woda może przekroczyć stan alarmowy.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.
RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.
Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!
Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy
Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni
Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!
Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!