Sklepy otwarte do północy, niektóre – całą dobę. Sieci odpowiadają na koronawirusa


Sklepy otwarte do północy, niektóre – całą dobę. Sieci odpowiadają na koronawirusa

Sieci handlowe wydłużają godziny pracy z uwagi na dodatkowe obostrzenia rządu i niższe limity osób w sklepach. Zmiany wprowadzają m.in. Lidl, Biedronka i Kaufland – sklepy tych sieci w większości będą otwarte do północy. W tygodniu przedświątecznym niektóre punkty będą otwarte nawet całą dobę. Najbliższa niedziela będzie handlowa.

Sklepy z zakazem handlu z powodu koronawirusa mogą liczyć na zwolnienia z czynszu

Sklepy o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., objęte zakazem handlu z powodu epidemii, będą zwolnione z czynszu w galeriach handlowych, pod warunkiem...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Na zmiany zdecydowała się m.in. Biedronka, której sklepy już od czwartku 2 kwietnia funkcjonują w godzinach 6-24. Sieć w komunikacie prasowym dodaje, że w tygodniu przed Wielkanocą, czyli w dniach 7-10 kwietnia, jej placówki będą czynne całą dobę.

Również od czwartku zmiany wdrożył Lidl, którego większość oddziałów jest czynna w godzinach od 6 do 24. Ponadto część sklepów funkcjonuje już teraz w modelu całodobowym – m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu.

W rozmowie z portalem tvp.info Łukasz Pawlicki z biura prasowego sieci Kaufland potwierdził, że również ta sieć zdecydowała się na wydłużenie godzin otwarcia. Większość z jej 220 marketów od piątku funkcjonuje od godz. 6 do 24.

Sieć rozważa także możliwość całodobowej sprzedaży w niektórych placówkach, choć – jak zaznacza Pawlicki – sytuacja jest dynamiczna i ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Niedziela handlowa

Sprawdź, kiedy możesz zrobić zakupy

Wszyscy Ci, którzy chcieli zrobić dzisiaj zakupy będą musieli poczekać do 5 kwietnia. W niedzielę 29 marca sklepy są zamknięte.

zobacz więcej

W tym roku tylko siedem niedziel nie będzie objętych zakazem handlu. Pierwsza była już w styczniu i przypadła 26 stycznia. Druga będzie w najbliższą niedzielę, 5 kwietnia.

W kwietniu okazja do zrobienia zakupów w dzień zwyczajowo wolny od pracy pojawi się jeszcze raz – 26 kwietnia, a na kolejną przyjdzie poczekać do końcówki czerwca.

Godziny dla seniorów i jednorazowe rękawiczki

Sklepy dostosowują się również do nowych regulacji w zakresie m.in. godzin dla seniorów – od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.

Przypomnijmy – w związku z zagrożeniem koronawirusem rząd na początku tygodnia zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne.


W sklepach może przebywać jednocześnie do trzech osób na kasę lub inne stanowisko do płacenia. Np. jeśli w sklepie jest pięć kas, to w hali sprzedaży może być tylko 15 osób. Wprowadzono też ograniczenia dotyczące targowisk na wolnym powietrzu, gdzie mogą przebywać trzy osoby na jeden stragan lub stoisko. Sklepy muszą udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe i płyny dezynfekcyjne.

image

źródło: