Skrót wiadomości - czwartek, 17 stycznia, 18.00


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Jerzy Żyżyński, członek RPP "w pełni popiera" pogląd prezesa NBP Adama Glapińskiego, że stopy proc. mogą pozostać na obecnym poziomie do końca kadencji Rady, czyli do 2022 r. - wynika z wypowiedzi Żyżyńskiego dla agencji Bloomberg.

Ceny liczone według HICP w Polsce w grudniu 2018 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 0,9 proc. wobec wzrostu o 1,1 proc. miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,6 proc. w XII w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowych danych.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w styczniu wzrósł do 17,0 pkt. z 9,1 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Philadelphii w czwartek w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 3 tys. do 213 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys.

BUDŻET, DŁUG

BGK w grudniu 2018 r. wypłacił 11,7 mld zł z perspektywy 2014-20, a sumaryczna kwota z tej perspektywy wzrosła do 94,97 mld zł - podał BGK w komunikacie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) w tym tygodniu 39,7 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Jednostki samorządu terytorialnego po 11 miesiącach osiągnęły 6,4 mld zł nadwyżki wobec planowanego deficytu w wysokości 24,9 mld zł - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

WIG20 zakończył czwartkową sesję niewielkim spadkiem, podobnie jak mWIG40, zaś piątą sesję z rzędu wzrósł sWIG80. Wśród blue chipów wzrostom przewodził CD Projekt, a spadkom Alior. Na szerokim rynku mocno rosły GNB i Idea Bank, które w czwartek po sesji opublikowały plan połączenia.

Zamknięcie: WIG20 2.358,97 pkt. (-0,22 proc.), WIG 59.894,90 pkt. (-0,15 proc.).

SPÓŁKI

Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie całego majątku GNB jako spółki przejmowanej na Idea Bank jako spółkę przejmującą - podały banki w komunikacie. Akcjonariusze GNB za 1 akcję banku otrzymają 0,1850 akcji Idea Banku.

GNB i Idea Bank szacują synergie operacyjne i kosztowe wynikające z fuzji docelowo na ok. 180 mln zł w skali roku - poinformowały banki w komunikacie prasowym. Koszty integracji szacowane są na 220 mln zł w skali trzech lat. Fuzja prawna banków powinna nastąpić w trzecim kwartale 2019 roku.

Tobias Solorz złożył rezygnację z funkcji prezesa Cyfrowego Polsatu z dniem 31 marca 2019 roku. Rada Nadzorcza powołała na jego miejsce Mirosława Błaszczyka, obecnego prezesa Telewizji Polsat - poinformowała grupa w komunikacie.

Grupa Inter Cars, której przychody zwiększyły się w 2018 roku o 16,1 proc. do 7,87 mld zł, jest zadowolona z wyników sprzedażowych. W 2019 r. akceptowalny będzie wzrost przychodów poniżej 10 proc., gdyż nadal gwarantuje wzrost udziałów rynkowych firmy - poinformował PAP Biznes Piotr Zamora, członek zarządu Inter Cars.

Bank Millennium wyemituje do 1.660 obligacji podporządkowanych serii W o łącznej wartości nominalnej nie większej 830 mln zł w dniu 30 stycznia 2019 roku - podał bank w komunikacie. Obligacje zostaną wyemitowane w ramach trzeciego programu emisji obligacji zatwierdzonego w kwietniu 2015 roku.

Play potwierdził, że planuje budowę 2,5 tys. stacji bazowych w kolejnych trzech latach – poinformowali przedstawiciele spółki podczas czwartkowej konferencji. Na koniec 2019 roku liczba stacji bazowych operatora ma nie być najniższą wśród głównych konkurentów.

Na podstawie wstępnych danych Dekpol sprzedał w 2018 roku 569 lokali wobec 802 lokali w 2017 roku. W wyniku finansowym za 2018 roku liczba rozpoznanych lokali wyniesie 591 wobec 573 w 2017 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i korupcji postawili legniccy prokuratorzy pięciu z sześciu zatrzymanych przez CBA osób, które miały fałszować złom miedziowy dostarczany do KGHM Polska Miedź.

Gino Rossi, które nie uregulowało części zobowiązań w wysokości 45,9 mln zł, wynikających z wierzytelności nabytych w grudniu przez CCC, ma czas do 15 lutego na ich spłatę - podało Gino Rossi w komunikacie.

Energa odwróci odpisy aktualizujące wartość aktywów wiatrowych oraz fotowoltaicznych na łączną kwotę 145,4 mln zł. Szacowany wpływ odwrócenia odpisów na wynik netto grupy za 2018 rok wynosi 117,8 mln zł - podała Energa w komunikacie.

Na żadnym z etapów rozmów i planowania dotyczącego finansowania budowy bloku Ostrołęka C nie brano pod uwagę zaangażowania środków Jastrzębskiej Spółki Węglowej – poinformowała w komunikacie prasowym Enea, która jest jednym z udziałowców spółki celowej odpowiedzialnej za projekt.

PKN Orlen kupi ok. 240 tys. ton ropy naftowej z Nigerii, które zostaną dostarczone do Naftoportu w Gdańsku w styczniu i marcu 2019 roku - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

PKN Orlen ujmie w sprawozdaniu za czwarty kwartał 2018 roku odwrócenie netto części odpisów aktualizujących wartość majątku trwałego grupy Unipetrol w kwocie oszacowanej na około 0,8 mld zł - poinformował koncern w komunikacie. Orlen ma w planach także aktualizację wartości swoich aktywów w Grupie Orlen Upstream.

Sąd okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie w sprawie umorzenia postępowania sanacyjnego oraz nieprzyjęcia układu w Hawe Telekom, spółki zależnej Mediatel - podał Mediatel w komunikacie. Sąd przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Sejmowa komisja finansów podjęła w czwartek decyzję o powołaniu nadzwyczajnej podkomisji, która będzie się zajmować sprawą afery GetBack. W podkomisji ma się znaleźć dziewięciu posłów, a jej skład ma być wybrany podczas następnego posiedzenia komisji.

Zarząd Unibepu uchwalił program emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 80 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Pierwsza seria obligacji ma zostać wyemitowana najpóźniej 20 marca 2019 r.

Oferta Torpolu i Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor otrzymała najwyższą liczbę punktów w przetargu nieograniczonym na wykonanie robót budowlanych na linii 226 i stacji Gdańsk Port Północny oraz linii 965 i stacji Gdańsk Kanał Kaszubski - podał Torpol w komunikacie. Cena oferty wynosi ok. 932 mln zł brutto.

Morgan Stanley zanotował w IV kw. 2018 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 0,73 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał zaś 0,89 USD.

Awbud podpisał ze spółką Murapol Westini umowę na budowę w Warszawie dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi, drogami wewnętrznymi i miejscami postojowymi - podał Awbud w komunikacie.

WALUTY

Piątkowe dane GUS o produkcji i rynku pracy nie powinny wpłynąć na notowania złotego - ocenił Marcin Sulewski, ekonomista Santander BP. Jego zdaniem krajowe obligacje mogą się korekcyjnie osłabić, jednak sentyment do polskiego długu jest sprzyjający.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2875 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na1,1396 USD i 123,95 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA tanieje w reakcji na rekordową amerykańską produkcję surowca. W takiej sytuacji cięcia dostaw ropy z OPEC+ na niewiele się zdadzą - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje - już trzecią sesję z rzędu, bo władze Chin przystępują do silniejszego stymulowania wzrostu gospodarczego. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.980,50 USD, po zwyżce o 0,2 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

PKO BP jest najmocniej przeważaną przez OFE spółką względem jej udziału w WIG20, zaś PZU najbardziej niedoważaną - wynika z wyliczeń PAP Biznes. Wśród średnich spółek najmocniej przeważone są akcje ING BSK, a niedoważone Dino Polska, a wśród małych - odpowiednio: Śnieżka oraz BGŻ BNP Paribas.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Energii prowadzi rozmowy z Komisją Europejską dotyczące ustawy w sprawie cen energii. Od tych ustaleń zależeć będzie, czy konieczna będzie nowelizacja - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski

Komisja Nadzoru Finansowego podtrzymuje średnioterminowe założenia polityki dywidendowej banków - poinformował dziennikarzy Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

W przygotowywanej nowelizacji Rekomendacji S Komisja Nadzoru Finansowego chce, by banki miały w ofercie także kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową, jest jednak przeciwna wprowadzeniu w rekomendacji opcji "klucz za dług” - poinformował dziennikarzy Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

W ciągu kilku tygodni gotowy będzie projekt dość daleko idących zmian w strukturze organizacyjnej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzór nad sektorem bankowym i kapitałowym sprawować będą zastępcy przewodniczącego - poinformował dziennikarzy Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

Polska pod koniec grudnia 2018 roku wystąpiła do KE o derogację, wydłużenie terminu rozdysponowania pasma 700 Mhz do czerwca 2022 roku - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Fabryka Opel Manufacturing Poland w Tychach oficjalnie rozpoczęła w czwartek produkcję silników benzynowych PureTech, stosowanych w pojazdach międzynarodowej Grupy PSA, której częścią jest Opel.

Wielkopolski producent pojazdów komunikacji miejskiej Solaris Bus & Coach poinformował o wygraniu kontraktu na dostawę 22 trolejbusów do Saint-Etienne. To pierwszy w historii spółki kontrakt na dostawę tego typu pojazdów do Francji.

Zarząd PLL LOT złożył pilotom i stewardesom zatrudnionym na umowę o pracę ofertę podwyżek w średniej wysokości 14 proc., na osobę przypadnie więc od kilkuset do ponad 6 tys. zł miesięcznie brutto - poinformowała w czwartek PAP spółka. Związki zawodowe nie przyjęły propozycji.

Amerykańscy prokuratorzy federalni prowadzą śledztwo w sprawie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies Co. badając rzekomą kradzież tajemnic handlowych T-Mobile US Inc. i innych amerykańskich firm - podał w środę Wall Street Journal.

Trigon DM szacuje, że fundusze emerytalne sprzedały w grudniu 2018 r. polskie akcje za ok. 150 mln zł - wynika z szacunków Trigon DM.

Rynek apteczny w Polsce wzrósł w grudniu rdr o 10,5 proc. do 3,137 mld zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

Mamy podpisane umowy na inwestycje na 80 proc. środków z programu Infrastruktura i Środowisko - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, wartość podpisanych umów w tym programie wynosi 17 mld zł.

Za dwa lata możliwe jest osiągnięcie poziomu konkurencyjności cenowej przez energię konwencjonalną oraz ze źródeł odnawialnych – ocenił w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando.

WYDARZENIA Z KRAJU


------------------

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie obowiązywać od piątku od godziny 17 do soboty do godziny 19 - zdecydował prezydent Andrzej Duda. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym - powiedział w czwartek prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Nie czuję się jakoś szczególnie zbulwersowany poniedziałkowym materiałem TVP; przytoczono prawdziwe wypowiedzi, niczego nie zmanipulowano, nie wyrwano ich z kontekstu - powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie może wydawać zarządowi TVP S.A. wiążących poleceń dot. prowadzenia spraw spółki, stąd też nie odpowiada za wyniki oglądalności i za inne działania spółki - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Prezydent poprosił KRRiT, by Rada intensywniej zwracała uwagę na przemoc i mowę nienawiści pojawiające się w mediach - przekazał w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Jego zdaniem, dotychczas zarówno wśród polityków, jak i w mediach nie zwracano wystarczającej uwagi na takie zagadnienia.

Podczas konferencji ws. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie nacisk zostanie położony na omówienie problemów całego regionu, a nie sytuacji dotyczącej konkretnych państw; jej tematami będą: ograniczenie zbrojeń, zwalczanie terroryzmu i problemy humanitarne - powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Maciej Lang.

TK orzekł w czwartek, że przepisy noweli ustawy o IPN w części dot. zbrodni ukraińskich nacjonalistów są niezgodne z konstytucją. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda, wskazując, że pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" są nieprecyzyjne.

TK umorzył skargę ws. nowelizacji ustawy o IPN w części dot. karania za sformułowania typu "polskie obozy śmierci". Powodem umorzenia, o którym TK poinformował w czwartek, jest utrata mocy obowiązującej tych przepisów po ich uchyleniu w czerwcu ub.r. kolejną nowelizacją.

W środę wieczorem premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję wyznaczającą do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz - poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Współorganizując konferencję bliskowschodnią Polska podjęła ryzyko zniszczenia naszych relacji, były one przyjazne od wielu wieków; Iran zrobi wszystko, aby spotkanie zakończyło się niepowodzeniem - powiedział w "Rzeczpospolitej" ambasador Iranu w Polsce Masud Edrisi Kermanszahi.

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko organizatorom i uczestnikom obchodów "urodzin" Adolfa Hitlera - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do prokuratury. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zarzuciła sześciu osobom propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

Zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego usłyszał w czwartek 35-letni mieszkaniec powiatu radomskiego. Grozi za to do 2 lat więzienia. Policja wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o aresztowanie mężczyzny.

Policjanci z Wrocławia namierzyli mężczyznę podejrzanego o groźby kierowane w internecie wobec prezydenta miasta Jacka Sutryka. Wpis został zamieszczony na jednym z forum internetowym. Mężczyzna został zatrzymany - podała policja.

Śledczy postawili w czwartek zarzut 48-letniemu mieszkańcowi Gdańska, który telefonicznie groził zamordowaniem Donalda Tuska. Komendant Miejski Policji w Gdańsku chce, by prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o areszt dla podejrzanego – podała PAP gdańska policja.

Zarzut publicznego pochwalania przestępstwa usłyszał w czwartek w gliwickiej prokuraturze 34-letni raper z Knurowa Kamil N., który zamieścił w internecie drwiący i pełen nienawiści wpis na temat śmierci zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY


----------------------

Polska przekazała w czwartek Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformowało PAP źródło unijne. Do przesłania odpowiedzi Polskę zobowiązał Trybunał Sprawiedliwości UE w decyzji z 17 grudnia 2018 roku, dając na to miesiąc.

Parlament Europejski przegłosował w czwartek stanowisko dotyczące propozycji powiązania dostępu do funduszy UE ze stanem praworządności. Eurodeputowani chcą, by to eksperci oceniali stan rządów prawa w krajach UE.

Opóźniony brexit to teraz prawdopodobny scenariusz - oceniają w czwartek media we Francji po głosowaniach w brytyjskiej Izbie Gmin. Przedsiębiorcy z tego kraju przygotowują się jednak na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

Niemieckie media obszernie relacjonują w czwartek głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin. Zauważają, że premier Theresa May utrzymała się na stanowisku, ale podkreślają, że w Londynie panuje polityczny chaos, a w sprawie brexitu panuje niepewność.

Stawką w dyskusji na temat trybu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest włoski eksport do tego kraju wartości 23 miliardów euro - podkreślono w raporcie opublikowanym w czwartek. Najbardziej zaniepokojeni są producenci Prosecco, które podbija brytyjski rynek.

Władze Turcji deportowały w czwartek dziennikarkę holenderskiej gazety finansowej "Het Financieele Dagblad", powołując się na niesprecyzowane bliżej względy bezpieczeństwa - poinformował ten dziennik.

Zabójstwo Pawła Adamowicza to kolejny przykład przepaści między tolerancyjnym liberalizmem a konserwatywnym nacjonalizmem w Europie; powinno być ono ostrzeżeniem dla całego kontynentu - pisze w czwartek "Financial Times".

Władze Pragi rozpoczęły procedurę zmierzającą do tego, aby jedną z ulic w stolicy Czech nazwać nazwiskiem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - przekazała PAP Martina Vackova z praskiego ratusza.

Premier Grecji Aleksis Cipras uzyskał w środę w parlamencie wotum zaufania, co otwiera drogę do ratyfikacji porozumienia ze Skopje, mającego zakończyć długoletni spór o nazwę Macedonii.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini nie weźmie udziału w zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie z uwagi na inną, zaplanowaną podróż – przekazał dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą urzędnik unijny.

Facebook usunął dalsze 364 strony, grupy i profile w głównym serwisie koncernu i na Instagramie, które wykorzystywane były przez Rosję do działań dezinformacyjnych - poinformował w czwartek szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu Nathaniel Gleicher na blogu firmowym. (PAP Biznes)

asa/ osz/