Skrót wiadomości - piątek, 1 marca, 18.10


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla Polski w spadł w lutym do 47,6 pkt. wobec 48,2 pkt. w styczniu i wobec prognozy 48,4 pkt. - podał w piątek Markit, który bada koniunkturę.

Eksport towarów rolno-spożywczych w 2018 roku wzrósł w Polsce o 5,5 proc. do 29,3 mld euro - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w styczniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,7 proc., wobec 3,7 proc. w grudniu 2018 r. - podał Eurostat.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,5 proc. w II w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu.

Napływ kapitału na rynki wschodzące (emerging markets) w lutym wyniósł 26 mld USD - podał w raporcie Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF).

Stopa bezrobocia w strefie euro w I 2019, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,8 proc., wobec 7,8 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 7,9 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 49,3 pkt. wobec 50,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym 2019, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,0 proc. - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w I wzrosła o 3,3 proc. mdm - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lutym 52,0 pkt. wobec 52,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 52,8 pkt. - podano w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lutym 49,9 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics.

W Japonii stopa bezrobocia w styczniu 2019 r. wyniosła 2,5 proc. wobec 2,4 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe.

Bankierzy centralni Rezerwy Federalnej - prezes Fed Jerome Powell i wiceprezes Richard Clarida twierdzą, że gospodarka USA jest w dobrym stanie i sugerują, że dalsze podwyżki stóp procentowych w USA będą zależały od napływających danych makro. Powell i Clarida przygotowują strategię na marcowe posiedzenie Fed.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 51,5 pkt. wobec 51,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane.

Deflator PCE w USA w grudniu wyniósł 1,7 proc. rdr, wobec 1,8 proc. rdr miesiąc wcześniej i konsensusu 1,7 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu 2018 r. spadły o 0,5 proc. mdm, podczas gdy w listopadzie wzrosły o 0,6 proc. mdm, po korekcie z 0,4 proc. mdm - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 53,0 pkt. wobec 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w lutym spadł do 54,2 pkt., z 56,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w lutym 93,8 pkt - podano w końcowym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Wartość transakcji na rynku wtórnym obligacji skarbowych w styczniu 2019 roku wzrosła o 18,7 proc. mdm do 978,7 mld zł - podało Ministerstwo Finansów.

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do końca stycznia 2019 r. wyniosła 55,679 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości 99,188 mld zł - wynika z danych BGK.

Koszt 500 plus na każde dziecko to ok. 18,5 mld zł rocznie - powiedział na briefingu szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Ministerstwo Finansów przedstawiło strukturę nabywców czwartkowej emisji green bonds - wynika z piątkowego komunikatu. W czwartek MF sprzedało 10- i 30-letnie green bonds za 2 mld euro przy popycie 4,8 mld.

Nowelizacja m.in. Karty Nauczyciela, zakładająca podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, w ciągu 10 lat będzie kosztować budżet państwa 6,69 mld zł - wynika z OSR do projektu noweli o Karcie Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

GIEŁDA

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG20 wzrósł o 0,04 proc. do 2.333,1 pkt., mWIG40 wzrósł o 1,1 proc., sWIG80 o 0,35 proc. Indeks WIG zwyżkował na koniec dnia o 0,3 proc.

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w 2018 roku, tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 59 proc. obrotów akcjami, o 6 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w piątkowym komunikacie.

W wyniku rocznej rewizji indeksów, nowym uczestnikiem indeksu mWIG40 po sesji 15 marca będzie Getin Holding, a nie jak podano w czwartek Ten Square Games - poinformowała GPW w komunikacie.

SPÓŁKI

PGE szacuje, że skonsolidowana EBITDA w 2018 roku wyniosła ok. 6,364 mld zł. Według szacunków, zysk netto jednostki dominującej wyniósł ok. 1,498 mld zł - podała grupa w komunikacie.

Skonsolidowane przychody CCC w lutym 2019 roku wyniosły 267,4 mln zł i były wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego o 45 proc. - podała grupa w komunikacie. Przychody za okres styczeń-luty wyniosły 578,1 mln zł i były wyższe rdr o 39 proc.

Grupa Energa szacuje, że jej EBITDA w czwartym kwartale 2018 roku wyniosła 426 mln zł wobec 517 mln zł przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA grupy wyniesie w tym okresie 503,3 mln zł.

Wynik EBITDA grupy Comarch w czwartym kwartale 2018 roku wyniósł 67,2 mln zł wobec 53,8 mln zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA wyniesie 51,5 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

CAPEX Giełdy Papierów Wartościowych w 2019 roku będzie wyższy niż w roku 2018, kiedy sięgnął ponad 21 mln zł - poinformował wiceprezes GPW Jacek Fotek podczas piątkowej telekonferencji z analitykami.

Grupa Lotos planuje, że złoże B8 będzie gotowe do rozpoczęcia wydobycia (z ang. RFO - ready for operation) w czwartym kwartale 2019 roku, a nie jak wcześniej zakładano w drugim kwartale 2019 roku - podał Lotos w komunikacie.

Grupa Kapitałowa GPW wypracowała w 2018 r. 183,7 mln zł zysku netto - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka. Dodała, że kierunki rozwoju grupy nakreśla zaktualizowana w ub. r. strategia rozwoju do 2022 r., w której spółka stawia na dywersyfikację przychodów.

GPW stawia w 2019 roku na dalszą dywersyfikację przychodów i zapowiada uruchamianie nowych projektów biznesowych ujętych w strategii do 2022 roku - poinformował prezes GPW Marek Dietl. Spółka chwali się rekordowym zyskiem netto w zeszłym roku, ale zaznacza, że nadal jest pod presją kosztów.

Dyskonto w wycenie akcji GPW w stosunku do jej zagranicznych odpowiedników to przede wszystkim efekt słabej wiary analityków, że spółka będzie potrafiła rosnąć w przyszłości - uważa prezes GPW Marek Dietl. Dodał, że zmienić to może realizacja inicjatyw strategicznych.

Apator prognozuje, że w 2019 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży ogółem wyniosą 880-920 mln zł, a skonsolidowany zysk netto 72-75 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Apatora rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1,3 zł brutto za akcję z zysku za rok obrotowy 2018 - podała spółka w komunikacie.

Nakłady inwestycyjne grupy Apator w 2019 roku mają zwiększyć się do 96 mln zł z 47,7 mln zł w 2018 roku - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami i analitykami prezes spółki Mirosław Klepacki.

Zarząd Cognoru rekomenduje wypłatę z zysku netto jednostki dominującej za 2018 rok 36 mln zł dywidendy - poinformowała spółka w raporcie rocznym.

Cognor Holding przewiduje osiągnięcie w tym roku "przyzwoitej" rentowności. Zakłada jednak, że EBITDA i zysk netto mogą być niższe rdr - poinformowała spółka.

Cognor dzięki inwestycjom planuje w ciągu roku zwiększyć moce produkcyjne o około 25 proc. do 900 tys. ton - poinformował na konferencji członek zarządu Cognora, Krzysztof Zoła.

Netia chce zakończyć prace związane z modernizacją sieci najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2020 roku, a ostateczne rozliczenie inwestycji ma nastąpić do końca 2020 roku - poinformowali przedstawiciele spółki. Zarząd Netii podał, że koszty prac jedynie w niewielkim stopniu różnią się od założeń.

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Netię karę w wysokości 100 tys. zł za uniemożliwienie XL Telekom korzystania z uprawnienia do przeniesienia przydzielonych numerów - poinformował urząd w piątkowym komunikacie.

Vienna Insurance Group AG (VIG) sfinalizowała transakcję zakupu 100 proc. akcji towarzystwa ubezpieczeń Gothaer TU - poinformowała spółka w komunikacie.

Warimpex i Raiffeisen-Leasing sprzedały czterogwiazdkowy Hotel Dvorak w Karlowych Warach na rzecz prywatnego międzynarodowego inwestora - podał Warimpex w komunikacie prasowym, nie podając wartości transakcji.

Kredyt Inkaso, który w okresie I-III kwartału roku obrotowego 2018/2019 (kwiecień–grudzień 2018 r.) zainwestował w portfele wierzytelności 160 mln zł, czyli o 30 proc. więcej niż rok wcześniej, spodziewa się, że skala inwestycji w całym roku obrotowym pozostanie na poziomie zbliżonym do obecnego - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Monnari Trade nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy za 2018 rok w związku z zamiarem akwizycji i zapotrzebowaniem kapitału na bieżącą działalność - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Monnari będzie w tym roku kontynuować skup akcji własnych.

Monnari zakłada, że powierzchnia handlowa sieci wzrośnie w tym roku o 5-10 proc. Spółka ma nadal apetyt na przejęcia – poinformowali przedstawiciele grupy podczas konferencji.

Polski Holding Nieruchomości podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa dotyczący rozpoznania możliwości objęcia przez Skarb Państwa nowej emisji akcji spółki w drodze subskrypcji prywatnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółek PBP Chemobudowa Kraków i Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki - poinformowała spółka w komunikacie.

AmRest liczy, że w tym roku EBITDA grupy może wzrosnąć o ok. 20 proc. - poinformowali przedstawiciele AmRestu.

Global Cosmed zdecydował o zamiarze wszczęcia postępowania sądowego przeciwko AB Industry, mającego na celu dochodzenie roszczeń wynikających z wadliwie zaprojektowanej i wykonanej mieszalni wyrobów płynnych w zakładzie spółki w Radomiu - poinformował Global Cosmed w komunikacie.

Rada nadzorcza mBanku zaakceptowała rekomendację zarządu banku dotyczącą niewypłacania dywidendy z zysku za 2018 rok, choć ocenia, że wyniki i pozycja kapitałowa banku uzasadniają jej wypłatę - poinformował bank w komunikacie.

Oferta Torpolu o wartości 1,15 mld zł brutto (936,5 mln zł netto), otrzymała najwyższą liczbę punktów w przetargu organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe na wykonanie robót budowlanych na stacji Szczecin Port Centralny - poinformowała spółka w komunikacie.

BSC Drukarnia Opakowań chce pozostać spółką dywidendową. Spółka spodziewa się, że realizowane inwestycje przełożą się na wzrost mocy produkcyjnych o ponad 40 proc. w najbliższych latach - podała spółka w komunikacie prasowym.

Auxilia, spółka działająca na rynku odszkodowań, w przyjętej polityce dywidendowej zakłada rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy - poinformowała spółka w komunikacie.

Atal rozpoczął sprzedaż 136 mieszkań we wrocławskiej jednoetapowej inwestycji Atal Oporów - poinformował deweloper w komunikacie.

Fundusz PineBridge New Europe Partners podpisał warunkową umowę z ZAP Sznajder Batterien dotyczącą pośredniego nabycia przez ZAP Sznajder Batterien większościowego pakietu akcji Orzeł Biały - poinformowała spółka w komunikacie.

ING Bank Śląski zaktualizował politykę dywidendową. Bank zakłada stabilne realizowanie wypłat dywidend w długiej perspektywie i możliwość realizowania wypłat z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych współczynników adekwatności kapitałowej - poinformował ING BSK w komunikacie.

Lotos szacuje, że modelowa marża rafineryjna spółki w lutym 2019 roku wyniosła 7,11 USD/bbl wobec 6,14 USD/bbl w styczniu - poinformowała grupa na stronie internetowej.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3079 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1383 USD i 127,35 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

W najbliższym tygodniu aprecjacja polskiej waluty może zostać zatrzymana i eurozłoty będzie pozostawać w okolicy 4,30 - uważają analitycy. Ich zdaniem, rentowności papierów skarbowych mogą dalej rosnąć, przy czym nie w takiej skali jak w kończącym się tygodniu.

TOWARY

Ropa naftowa w USA zmierza do 58 dolarów za baryłkę i jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 3 miesięcy. Arabia Saudyjska przeciwstawia się wezwaniom Donalda Trumpa, by obniżyć ceny surowca - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali w Londynie wycofuje się z najwyższego poziomu cen od 8 miesięcy. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany po 6.476,50 USD za tonę, po zniżce ceny o 0,5 proc. Miedź tanieje po raz pierwszy od 6 sesji - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Dane o PMI potwierdzają, że polska gospodarka spowalnia, ale miara ta "zdecydowanie przesadza" z sygnalizowaniem skali tego spowolnienia - ocenia Grzegorz Ogonek, ekonomista Santander BP. Wskaźnik PMI dla Polski w spadł w lutym do 47,6 pkt. wobec 48,2 pkt. w styczniu i wobec prognozy 48,4 pkt.

Wydatki na lata 2020-2023 planowane przez ministerstwo finansów RFN są znacznie niższe niż oczekuje resort obrony. Zagrożona jest nie tylko realizacja zobowiązań sojuszniczych, ale też projektu przemysłu zbrojeniowego. Rośnie ryzyko eskalacji politycznego konfliktu z USA.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wyniki rządowych analiz ws. handlu w niedzielę zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach - poinformował w piątek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polska złożyła do TSUE wniosek o dołączenie do skargi PGNiG na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Wcześniej o takim samym kroku zdecydował rząd Litwy. Do skargi dołączyła też działająca w Bułgarii spółka Overgas - sprzedawca i dystrybutor gazu.

W styczniu upadłość ogłosiły 64 firmy, o 14,3 proc. więcej rdr - podało KUKE w raporcie.

Deweloperski projekt UOKIK skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. W projekcie utrzymano powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - wynika z projektu ustawy przygotowanej przez UOKiK.

Sprzedaż węgla w Polsce w styczniu 2019 roku wyniosła 5,3 mln ton wobec 4,78 mln ton w grudniu 2018 roku i 5,36 mln ton w styczniu 2018 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Ceny węgla energetycznego w styczniu 2019 r. wzrosły, natomiast dla rynku ciepła spadły w porównaniu do grudnia 2018 r. - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.

Ministerstwo Finansów przygotowuje ustawę o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

WYDARZENIA Z KRAJU


------------------

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.

Po piątkowym spotkaniu w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - poinformował w przesłanym w piątek PAP komunikacie Michał Kania dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Polska nie powinna podejmować żadnych prac w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele KE nie potwierdzili na piątkowym spotkaniu konieczności realizacji tego projektu - przekazało PAP źródło unijne.

Według mojej wiedzy nie ma żadnych przesłanek, które by powodowały, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby być przesłuchiwany przez prokuraturę w sprawie zawiadomienia, złożonego przez Geralda Birgfellnera - podkreślił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Prezes NBP jest wybierany na określoną kadencję; to naprawdę decyzja Adama Glapińskiego, czy poda się do dymisji czy nie - powiedziała w piątek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o wszczęciu poszukiwań skazanego Marka F. listem gończym - poinformowała PAP sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego planowanych na maj tego roku, 37,5 proc. głosów zdobyłaby Koalicja Obywatelska, a 36,3 proc. lista Prawa i Sprawiedliwości - wynika z badania Kantar Public przygotowanego na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Na pierwszych miejscach list Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się m.in. Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski - powiedział w piątek poseł PO Michał Szczerba. Zaprosiliśmy na nasze listy również byłych premierów i ministrów spraw zagranicznych - dodał.

Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS; gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować - powiedziała w piątek rzeczniczka prasowa rządu Joanna Kopcińska.

Gdyby okazało się, że te wynagrodzenia w NBP w poprzednich kadencjach były znacząco niższe niż obecnie, to dobrze byłoby poważnie rozważyć powrót do nich tak, by pensje w NBP nie odbiegały od tego, co było pewnym standardem - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

PSL zapowiedziało w piątek złożenie projektu ustawy, która przewiduje podwyższenie płac w sferze budżetowej o 12 proc. Zdaniem prezesa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza obecne zarobki w tej sferze są "skandalicznie niskie". Według wyliczeń ludowców, ich propozycja będzie kosztowała ok. 8 mld zł.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" budzi duże zainteresowanie. Złożono już ponad 6,2 tys. wniosków o jego przyznanie – poinformowała w czwartek w Radiu Plus minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jeżeli listy na wybory do europarlamentu zostaną zarejestrowane, a ja na tych listach się znajdę, w sposób oczywisty będę prosił o udzielenie mi urlopu na czas najbardziej intensywnej kampanii wyborczej - zadeklarował w piątek w radiu Zet szef MSWiA Joachim Brudziński.

Przyjęłam zaproszenie lidera Wiosny Roberta Biedronia do pracy na rzecz jego ugrupowania; jestem gotowa na start zarówno w wyborach europejskich, jak i parlamentarnych - powiedziała PAP b. zastępczyni rzecznika praw obywatelskich Sylwia Spurek, która z końcem lutego zrezygnowała z pełnionej funkcji.

Poseł Stefan Niesiołowski (PSL-UED) złożył w Sejmie wniosek, w którym zrzekł się immunitetu - poinformował w piątek PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Jedna osoba zginęła i dwie odniosły obrażenia w wypadku, do którego doszło w piątek ok. godz. 1:40 w miejscowości Tur (pow. poddębicki). Urwane w czasie jazdy koło ciężarówki wpadło na szybę autobusu, którym podróżowała grupa Ukraińców. Na miejscu zginął kierowca autobusu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY


----------------------

37,5 proc. poparcia dla Koalicji Europejskiej, 36,3 proc. dla PiS i 10,6 proc. dla Wiosny - to wyniki opublikowanego w piątek przez Parlament Europejski najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed majowymi eurowyborami.

Prezydent USA Donald Trump ocenił w piątek, że jego zakończone przed czasem spotkanie w Hanoi z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem pomogło obu stronom zrozumieć wzajemne oczekiwania.

Gdyby dzisiaj doszło do referendum, to 98 procent Białorusinów opowiedziałoby się przeciwko zjednoczeniu z Rosją - ocenił w piątek w Mińsku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas konferencji "Wielka Rozmowa z Prezydentem".

Do 2026 roku Polska zamierza wydać na armię 50 mld dolarów i wszyscy milczą - powiedział w piątek w Mińsku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas "Wielkiej Rozmowy z Prezydentem" z udziałem mediów, przedstawicieli władz i organizacji społecznych.

Rosja nie płaci Białorusi za swoje bazy wojskowe na terytorium naszego kraju - powiedział w piątek w Mińsku białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka w czasie konferencji "Wielka Rozmowa z Prezydentem".

Kontrola weterynaryjna przeprowadzona w czwartek w hurtowni w Lounach wykazała obecność pałeczek salmonelli w przywiezionej z Polski partii mrożonych kurzych udek o łącznej wadze 1200 kg. Dystrybucja mięsa drobiowego z Polski z tej hurtowni została natychmiast wstrzymana.

Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit powiedział w czwartek, że ma zamiar postawić Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia władzy i defraudacji. Premier Izraela nazywa to politycznym "polowaniem na czarownice".

Rosja i Chiny odrzuciły w czwartek przedłożony przez USA projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej do przeprowadzenie uczciwych wyborów w Wenezueli i wpuszczenia do tego kraju transportów z pomocą humanitarną.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zapewnił w piątek władze Filipin, że Stany Zjednoczone obronią ich kraj w razie konfliktu zbrojnego na Morzu Południowochińskim.

Departament Stanu ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki syna Osamy bin Ladena, Hamzy może liczyć na nagrodę w wysokości 1 mln USD. W ocenie amerykańskiej dyplomacji Hamza bin Laden wyrósł na nowego przywódcę Al-Kaidy.

Polietylen, polipropylen i polistyren to najczęściej występujące rodzaje mikroplastiku w wodach przybrzeżnych Morza Śródziemnego – wynika z nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Barcelońskim. Największe stężenia znajdują się w wodach w pobliżu półwyspów. (PAP Biznes)

asa/ gor/