Skrót wiadomości - poniedziałek, 9 grudnia, 17.35


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w październiku 2019 r. spadł o 0,99 proc. rdr, a mdm spadł o 0,14 i wyniósł 98,84 pkt. - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Polska gospodarka ma w ciągu najbliższych 4 lat być dużo bardziej zielona - powiedziała w poniedziałek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Eksport Niemiec w X wzrósł o 1,2 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,5 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w III kw. 2019 r. o 1,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w II wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem zrównoważonego, w ciągu 2 tygodni powinien stanąć na radzie ministrów - powiedział dziennikarzom minister finansów Tadeusz Kościński.

Rząd planuje ustawową wypłatę 13. emerytury każdego roku, ponadto chce wypłacić dodatkowe świadczenie emerytalne jednorazowo w 2021 r., tzw. 14-stkę – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W 2020 r. najniższa emerytura ma wynieść 1.200 zł brutto – wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Według stanu na koniec listopada, do końca roku nie wystąpią przepływy środków finansowych na rynek - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na koniec listopada, do wykupu w 2019 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 1,1 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Stan środków na rachunkach budżetowych na koniec listopada wyniósł ok. 40,9 mld zł wobec 55,1 mld zł na koniec października - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec listopada 2019 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 644,4 mld zł wobec 627,1 mld zł na koniec 2018 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec listopada 2019 r. zgromadzono środki w wysokości 68,2 mld zł, z czego 54,4 mld zł w depozytach terminowych oraz 13,8 mld zł w depozytach typu O/N - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec listopada 2019 r. średnia zapadalność długu krajowego wyniosła 4,63 wobec 4,49 na koniec 2018 r., a długu ogółem wyniosła 5,08 vs. 4,98 na koniec 2018 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Luka w ściągalności podatku VAT w Polsce w 2018 r. wyniosła 9 proc. wobec 14 proc. w 2017 r. - wynika z szacunków opublikowanych w raporcie Center for Social and Economic Research (CASE), przygotowanego na zamówienie Komisji Europejskiej.

GIEŁDA

W poniedziałek na warszawskim parkiecie GPW przeważały spadki. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół CCC, Lotos i Santander Bank Polska.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,3 proc. do 2.066,55 pkt., WIG zniżkował 0,2 proc. do 55.867,95 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,2 proc. do 3.823,08 pkt., a sWIG80, jako jedyny, wzrósł 0,03 proc. do 11.761,86 pkt.

SPÓŁKI

Bank Pekao w pierwszych miesiącach 2020 roku rozpocznie prace nad nową, kilkuletnią strategią - poinformował PAP Biznes Marek Lusztyn, nowy prezes banku. Jego zdaniem Pekao ma ogromny potencjał dalszego wzrostu, cel ROE na poziomie 12,5 proc. bank będzie chciał osiągnąć w najszybszym możliwym terminie.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-październik 2019 roku wyniósł 13,15 mld zł, czyli wzrósł 3,6 proc. rdr - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego w raporcie.

PGNiG podpisało w poniedziałek z Energy Resources of Ukraine porozumienie dotyczące współpracy przy poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów na Ukrainie - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Skonsolidowane przychody grupy Inter Carsu w listopadzie 2019 roku wyniosły 784,5 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 1,5 proc. - podała grupa w komunikacie. Narastająco od początku roku grupa wypracowała 8.059,6 mln zł przychodów, czyli o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Newag zawarł umowę z województwem lubelskim na dostawę ośmiu dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniami dodatkowymi - podała spółka w komunikacie. Wartość umowy wynosi 119,2 mln zł netto.

Spółka zależna Erbudu podpisała umowę z PGE Energia Ciepła na budowę nowych źródeł szczytowych w Oddziale Wybrzeże w Elektrociepłowni Gdańskiej - podał Erbud w komunikacie. Wartość umowy wynosi 80,5 mln zł netto.

Polenergia zawarła z Wind Power przyrzeczoną umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce zależnej MFW Bałtyk I - podała Polenergia w komunikacie.

WALUTY

Złoty powinien poruszać się w przedziale 4,2750-4,2950 wobec euro w krótkim terminie – uważają ekonomiści. Ich zdaniem dochodowość dziesięciolatek będzie oscylować w najbliższym czasie wokół 2,0 proc.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2830 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1075 USD i 120,15 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa w USA tanieje, ale jest wyceniana blisko najwyższego poziomu od 12 tygodni, po zaskakującej decyzji Arabii Saudyjskiej o mocniejszym cięciu dostaw saudyjskiego surowca - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,92 USD, po zniżce ceny o 0,47 proc. Ropa Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,21 USD za baryłkę, niżej o 0,28 proc.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje po zapowiedziach chińskich władz ws. podtrzymania wzrostu gospodarczego w Chinach. Metal w transakcjach trzymiesięcznych na LME zyskuje 0,4 proc. do 6.013,50 USD za tonę - podają maklerzy. Na Comex w N.Jorku miedź zwyżkuje o 0,42 proc. do 2,7365 USD za funt.

OPINIE, PROGNOZY

Prowadzona przez rząd polityka polonizacji jest negatywnym sygnałem dla inwestorów zagranicznych – powiedzieli PAP Biznes przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju – główna ekonomistka Beata Javorcik i regionalny dyrektor Grzegorz Zieliński. Ich zdaniem polityka mocnego wzrostu płacy minimalnej może uderzyć w MŚP, a bez mocnego rynku kapitałowego w Polsce trudno będzie o modernizację gospodarki.

Podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie zwiększy wpływów do budżetu państwa i może rozwinąć szarą strefę - ocenił na swoim blogu członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Podwyżka cen prądu o 10 proc. zwiększy wzrost inflacji o 0,4 pkt proc. i może "popchnąć" wskaźnik CPI powyżej 3,5 proc. na początku 2020 r. - prognozują ekonomiści banku Citi Handlowy.

Ekonomiści Credit Agricole obniżyli prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 r. do 3,0 proc. z 3,5 proc. poprzednio - wynika z poniedziałkowego raportu. Bank obniżył też prognozę wzrostu gospodarczego w 2019 r. do 4,2 proc. z 4,4 proc. W 2021 r. ekonomiści szacują, że polska gospodarka urośnie o 3,3 proc.

W latach 2019-2020 inflacja w Polsce wyniesie średniorocznie 2,3 proc., w 2021 r. obniży się do 2,0 proc. - prognozują w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Credit Agricole. Ich zdaniem, ceny prądu w 2020 r. wzrosną o 5 proc., co wyraźnie podbije dynamikę cen nośników energii w I kwartale.

Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się ASF na istotny obszar Wielkopolski, gdzie utrzymywane jest 36 proc. pogłowia trzody chlewnej w Polsce, co miałoby negatywny wpływ na całą branżę produkcji wieprzowiny w Polsce - uważają analitycy Credit Agricole.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. - podał UKE na stronie internetowej. Projekt dokumentacji aukcyjnej zakłada, że cena wywoławcza każdego pasma będzie wynosiła po 450 mln zł. W wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.

Wiele wskazuje na to, że na koniec 2019 roku możemy osiągnąć 1500 MW zainstalowanej mocy w fotowoltaice - ocenił w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka. Zapewnił, że program "Mój Prąd" będzie nadal kontynuowany.

Stawka opłaty kogeneracyjnej w 2020 roku spadnie do 1,39 zł/MWh - wobec 1,58 zł/MWh w '19 - podało w projekcie rozporządzenia ministerstwo aktywów państwowych.

Ceny trzody w grudniu 2019 roku będą wyższe o 25-35 proc. rdr, a w I połowie 2020 roku mogą nadal rosnąć - oceniają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Import używanych aut do Polski w listopadzie spadł o 5,3 proc. rdr do 69.594 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Małgorzata Iwanicz-Drozdowska została odwołana ze stanowiska zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - podała KNF w komunikacie.

Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. - informuje w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.

W budżecie unijnym po 2021 r. na innowacyjne inwestycje Polsce przypadnie ok. 60 mld zł - powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że szykuje się ostra walka o pieniądze na trasformację energetyczną.

Resort pracy chce usprawnić proces wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców i w tym celu na luty planuje nowelę odpowiedniego rozporządzenia - podano w wykazie prac legislacyjnych resortu pracy.

Millennium Leasing oraz PKP Cargo zawarły umowę o udzielenie linii leasingowej o łącznej wartości 150 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie zakupu taboru kolejowego, w tym sześciu lokomotyw oraz maszyn i urządzeń zaplecza technicznego - poinformował w poniedziałkowym komunikacie Bank Millennium.

Komisja Europejska zatwierdziła jako zgodny z zasadami pomocy państwa projekt, którego celem ma być wsparcie badań i innowacji w obszarze produkcji baterii m.in. do samochodów elektrycznych w UE. Zgoda na pomoc publiczną opiewa na ponad 3 mld euro.

WYDARZENIA Z KRAJU


------------------

Prezes NIK Marian Banaś nie skorzysta z zaproszenia na wtorkowe posiedzenie senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej - poinformowało PAP biuro prasowe Izby. W poniedziałek została dostarczona do Senatu odpowiedź w tej sprawie.

O wyjaśnienia w sprawie działań podjętych wobec sędziego Pawła Juszczyszyna Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba oraz prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego Macieja Nawackiego - podało w poniedziałek Biuro RPO.

Posłowie KO żądają od ministra kultury informacji ws. finansowania przez Polską Fundację Narodową wyjazdu do USA asystenta b. szefa MON Antoniego Macierewicza. Chcemy też informacji od ministra obrony, czy Edmund Janniger jest finansowany ze środków podkomisji smoleńskiej - podkreślili.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, europoseł Janusz Lewandowski, poseł KO Tadeusz Aziewicz oraz marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk są przeciwni przejęciu Energi przez PKN Orlen. To zamach na lokalną gospodarkę - oświadczyli na konferencji przed siedzibą Energi w Gdańsku.

Trójpodział władzy i niezawisłość sędziowska to niezbędny element funkcjonowania europejskiego, demokratycznego państwa prawa - głosi stanowisko Rady Miasta Białystok przyjęte na poniedziałkowej sesji, z inicjatywy i głosami większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Istnieje związek pomiędzy wybuchem gazu w Szczyrku a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą; domniemanie na ten temat stało się faktem - poinformowała rzecznik prokuratury okręgowej w Bielsku-Białej Agnieszka Michulec. Jak przekazała, oględziny ujawniły miejsce przerwania gazociągu.

Alians z władzą będzie przegraną dla Kościoła; w Kościele mają prawo być wszyscy - mówił w niedzielę w Gdańsku metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak. Zdaniem redaktora naczelnego "Więzi" Zbigniewa Nosowskiego w polskim Kościele "jest pokusa umacniania wiary z pomocą władzy".

Prokuratura Rejonowa w Jarocinie zakończyła postępowanie przeciwko 36-letniemu mężczyźnie, który po rozstaniu z żoną zaczął ją nękać. Do sądu trafił wniosek o umieszczenie stalkera w zakładzie zamkniętym – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. skazał 41-letniego mężczyznę na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za chuligańskie zachowanie wobec ratowników medycznych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY


----------------------

W Paryżu rozpoczął się szczyt w formacie normandzkim, który ma załagodzić konflikt na wschodniej Ukrainie. W poniedziałek rozmowy podjęli - kanclerz Niemeic Angela Merkel oraz prezydenci Francji, Ukrainy i Rosji - Emmanuel Macron, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin.

Młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg zaapelowała w poniedziałek na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie o “konkretne decyzje na rzecz klimatu”. Wskazała na potrzebę "uśmierzania cierpień" ludów tubylczych, żyjących w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Realizacja planu brytyjskiego premiera Borisa Johnsona w kwestii brexitu będzie "dużym wyzwaniem" dla rządu ze względu na nowe regulacje celne dla Irlandii Północnej - wynika z poufnego dokumentu ministerstwa ds. wyjścia z UE, o którym w poniedziałek pisze "Financial Times".

Poniedziałek to piąty dzień strajku generalnego we Francji. Minister ds. transformacji ekologicznej i transportu Elisabeth Borne radzi Francuzom, aby skorzystali z alternatywnych środków transportu. Podobny apel wystosowały publiczne firmy przewozowe.

Przywódca ChRL Xi Jinping powiedział nowemu przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi, że Pekin liczy na zawarcie porozumienia inwestycyjnego z UE tak szybko, jak to możliwe – poinformowały w poniedziałek państwowe chińskie media.

Arabia Saudyjska ogłosiła w niedzielę, że znosi separację kobiet i mężczyzn w restauracjach, w których do tej pory obowiązywały przesłony oddzielające część damską i męską, osobne sale lub nawet osobne wejścia dla pań i panów.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą dopingową w tym kraju - poinformował rzecznik prasowy WADA.

Biuro sekretarz ds. sprawiedliwości w lokalnej administracji Hongkongu Teresy Cheng zaprzeczyło doniesieniom dziennika „Financial Times”, że chciała ona zrezygnować z funkcji i pozostać w Wielkiej Brytanii – podały w poniedziałek hongkońskie media.

Przewodniczący Komisji Weneckiej 75-letni Gianni Buquicchio został wybrany na kolejną dwuletnią kadencję - poinformowano w Strasburgu po weekendowych obradach tego organu doradczego Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego.

Przyjeżdżajcie do Wenecji, miasto żyje - zachęca turystów burmistrz Luigi Brugnaro po niedawnej powodzi. Z takim zaproszeniem do miasta odwiedzanego co roku przez 20 milionów osób zwrócił się po raz pierwszy w reakcji na odwoływanie rezerwacji w hotelach.

"Historia małżeńska" Noaha Baumbacha została faworytem 77. Złotych Globów; otrzymała sześć nominacji m.in. dla najlepszego dramatu, aktora i aktorki w dramacie. W kategorii najlepszy film zagraniczny rywalizować będą m.in. "Ból i blask" Pedro Almodovara i "Parasite" Bonga Joon-ho.

Kilka osób zostało rannych, a kilka zaginęło w poniedziałek w wyniku erupcji wulkanu na Białej Wyspie, przy wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, jednej z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii - poinformowały lokalne władze. (PAP Biznes)

ana/ asa/