Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 3-4 sierpnia


WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT-----------------------------------

Bułgarka Kristalina Georgiewa jest kandydatką Unii Europejskiej na stanowisko szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo finansów, które przewodziło negocjacjom unijnych ministrów finansów w tej sprawie.

Chcemy kontynuować programy socjalne takie jak 500 plus, fundusze dróg samorządowych i emerytura plus - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rząd chce przeznaczyć więcej środków na te cele.

Polska Agencja Ratingowa nie rezygnuje z rejestracji w Europejskim Urzędzie Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) - powiedział PAP prezes PAR Wojciech Lipka.

Około 60 tys. budynków z wielkiej płyty może być zmodernizowanych dzięki dopłatom do termomodernizacji, podłączeń do sieci ciepłowniczej czy instalacji odnawialnych źródeł energii - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Nowe przepisy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Dostawy krajowych warzyw i owoców od polskich producentów nie pokrywają zapotrzebowania. Nadal są niedobory kapusty, kalafiorów, fasolki szparagowej, ziemniaków; zbyt mała jest podaż malin - poinformował ekspert rynku Maciej Kmera.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Mamy wspaniałego prezydenta, powinien być wybrany na kolejną kadencję, najlepiej w pierwszej rundzie - mówił w sobotę szef PiS Jarosław Kaczyński. Opowiedział się za uchwaleniem nowej konstytucji, która gwarantowałaby "prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność, prawdziwą równość".

Myślę, że Polakom zależy na tym, żeby okres sporów politycznych, ognia kampanii, kiedy polityka jest ostrzejsza, został jak najszybciej zakończony - powiedział w niedzielę w Nowym Targu prezydent Andrzej Duda, pytany dlaczego zaproponował 13 października jako termin wyborów parlamentarnych.

Nie sądzę, żeby w piątek w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem PO-KO o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Spodziewamy się, że marszałek Sejmu przestanie pełnić swoją funkcję wcześniej - powiedziała w niedzielę posłanka PO-KO Joanna Mucha. Adam Jarubas (PSL) liczy, że stanie się to w połowie tygodnia.

Wolę wpisać na listy PSL kilkudziesięciu pewnych ideowców niż tworzyć swoje listy, na których musiałbym mieć ponad 1000 osób z czego 900 może okazać się kanaliami - napisał w niedzielę lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Jesteśmy przekonani, że możemy zdobyć powyżej 12 proc. w wyborach parlamentarnych - mówi PAP lider Bezpartyjnych Samorządowców, prezydent Lubina Robert Raczyński. Jak dodaje, jego ugrupowanie zdecydowało się odrzucić współpracę z Kukiz'15 z obawy o zradykalizowanie swojej formacji.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że chce aby nowy układ INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu został podpisany zarówno przez Rosję jak i Chiny. Według Trumpa oba kraje wyraziły "duże zainteresowanie" tą propozycją. Trump wypowiadał się po oficjalnym wycofaniu się USA z tego układu, które ogłosił tego samego dnia sekretarz stanu Mike Pompeo.

Nowy minister obrony USA Mark Esper powiedział w sobotę, że jest za rozmieszczeniem stosunkowo szybko - w ciągu miesięcy - konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu w regionie Pacyfiku. Dzień wcześniej USA formalnie wycofały się z przełomowego układu o kontroli zbrojeń INF z 1987 r.

Musi być zdecydowana odpowiedź NATO, ale nie taka symetryczna na działania Rosji - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odnosząc się do wstrzymania przez Kreml udziału w traktacie INF i rozmieszczaniu zakazanych pocisków.

Irański Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejął w Zatoce Perskiej zagraniczny tankowiec "szmuglujący ropę naftową do kilku państw arabskich" - poinformowała w niedzielę irańska telewizja państwowa, nie podając więcej szczegółów.

Brytyjski parlament nie jest w stanie odsunąć widma bezumownego brexitu, nawet przegłosowując wotum nieufności wobec premiera Borisa Johnsona - zaznaczył w wypowiedzi dla niedzielnego wydania dziennika "Telegraph" główny doradca premiera, Dominic Cummings.

828 osób zatrzymała policja w Moskwie podczas sobotniej demonstracji, której uczestnicy domagali się zarejestrowania opozycyjnych kandydatów we wrześniowych wyborach lokalnych - podała organizacja OWD-Info, zajmująca się monitoringiem represji politycznych.

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec zażądało w niedzielę uwolnienia setek demonstrantów, którzy zostali zatrzymani dzień wcześniej w Moskwie. Domagali się oni dopuszczenia do startu we wrześniowych wyborach lokalnych w rosyjskiej stolicy kandydatów opozycji.

Mieszkańcy Hongkongu zebrali się w sobotę w centrum miasta, żeby zaprotestować przeciwko lokalnym władzom i nowelizacji prawa ekstradycyjnego. To już dziewiąty z rzędu weekend protestów.

Tysiące osób demonstrowały w sobotę przed ambasadą Japonii w Seulu przeciwko decyzji rządu tego kraju o pozbawieniu Korei Płd. specjalnego statusu handlowego. Protestujący wzywali do bojkotu japońskich towarów i krytykowali premiera Japonii Shinzo Abego.

Departament Stanu wydał w sobotę oświadczenie, w którym z zadowoleniem powitał wejście w życie zawieszenia broni w północno-zachodniej Syrii, gdzie od kwietnia trwa ofensywa armii syryjskiej mająca na celu wyparcie rebeliantów z prowincji Idlib.

Turcja zamierza przeprowadzić operację wojskową w północnej Syrii, na obszarach położonych na wschód od rzeki Eufrat i kontrolowanych przez kurdyjską milicję Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) - poinformował w niedzielę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

W strzelaninie w supermarkecie Walmart w El Paso, do jakiej doszło w sobotę zginęło 20 osób, a 26 osób odniosło rany - poinformował gubernator Teksasu Greg Abbott podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył też burmistrz El Paso Dee Margo.

Dziewięć osób zostało zabitych, a 16 rannych w niedzielę w nocy czasu lokalnego w strzelaninie w mieście Dayton w stanie Ohio w północno-wschodniej części USA. Napastnik nie żyje - poinformowała lokalna policja. To druga strzelanina w USA w ciągu niespełna 24 godzin. (PAP Biznes)

tj/