"Śmierć Ameryce". Irańscy parlamentarzyści spalili flagę USA po decyzji Donalda Trumpa


"Śmierć Ameryce". Irańscy parlamentarzyści spalili flagę USA po decyzji Donalda Trumpa

Donald Trump ogłosił decyzję o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem podczas wtorkowej konferencji prasowej. Umowa zakładała ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Irańscy parlamentarzyści spalili flagę USA

Decyzja amerykańskiego prezydenta nie spodobała się Irańczykom, w tym irańskim parlamentarzystom. Jak donosi AP, w środę w parlamencie spalili papierową flagę USA oraz inny kawałek papieru przedstawiający umowę nuklearną. Wydarzeniu towarzyszyły okrzyki: "Śmierć Ameryce". 

To nie pierwszy raz, gdy wykrzykiwane są hasła "Śmierć Ameryce" w Iranie. Podobne sytuacje miały miejsce w przeszłości, również w irańskim parlamencie od czasu Rewolucji Islamskiej w 1979 roku.

Jak podaje AP, środowa demonstracja pokazuje, że decyzja Trumpa nie podoba się Irańczykom.

USA wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem

- Irański reżim jest wiodącym krajem sponsorującym terroryzm - mówił podczas wtorkowej konferencji Donald Trump. Jednocześnie zapowiedział wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Po ogłoszeniu decyzji w tej sprawie podpisał memorandum o przywróceniu sankcji na Iran.


Umowę zawarło blisko trzy lata temu sześć państw: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. Dodatkową stroną jest Unia Europejska. Uzgodniono ograniczenie programu jądrowego Iranu w zamian za zniesienie sankcji nałożonych na ten kraj. Iran musi poddawać się regularnym kontrolom, by udowodnić, że nie łamie zasad porozumienia.

Według Trumpa dotychczasowe porozumienie nie przyniosło zamierzonych efektów, bo Iran nadal ma możliwość prac nad bronią nuklearną. Podkreślił, że zniesienie sankcji przez Zachód dawało Teheranowi środki finansowe na działania niekorzystne z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych.

D. Trump: Putin obiecał światu, że zlikwiduje syryjską broń chemiczną. Nie dotrzymał obietnicy