Sondaż. Polacy zabrali głos ws. Platformy Obywatelskiej


Sondaż. Polacy zabrali głos ws. Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska powstawała jako partia konserwatywno-liberalna. W ostatnim czasie zdaniem wielu polityków mocno skręciła w lewo. Teraz Polacy odpowiedzieli na pytanie, czy uważają PO za centroprawicę czy już raczej lewicę.

Prawicową część elektoratu coraz mocniej przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. By znaleźć swoje miejsce na scenie politycznej, Platforma Obywatelska zaczyna więc skręcać w lewo. - Gratulacje dla Grzegorza Schetyny, bo buduje nową, progresywną lewicę - mówił po prezentacji liderów list wyborczych Koalicji Obywatelskiej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polityk zwrócił uwagę, że na listach Platformy jest coraz więcej byłych działaczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz liderka lewicowej Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. Kilka miesięcy temu - w wyborach do Europarlamentu - politycy PO startowali nawet ze wspólnych list z byłymi "twarzami" PZPR - takimi jak Leszek Miller czy Włodzimierz Cimoszewicz.

- Temu radykalnemu skrętowi PO w lewo, o którym świadczą nie tylko transfery, ale też wzięcie na pokład partii Zieloni, która wprost opowiada się za legalizacją tzw. małżeństw homoseksualnych czy legalizacja tzw. eutanazji, towarzyszy wzięcie 2-3 byłych konserwatystów, którzy będą pełnić niewdzięczną rolę kwiatków do kożucha - mówił z kolei o listach PO eurodeputowany PiS, Adam Bielan.

A jak światopogląd Platformy oceniają Polacy? W badaniu przeprowadzonym przez SW Research dla portalu rp.pl aż 40,8 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie ma zdania w tej sprawie. Drugą największą grupą byli ci, którzy postrzegają Platformę jako partię lewicową - 23,7 proc. Nieco mniej - 22,3 - stwierdziło w sondażu, że ugrupowanie Grzegorza Schetyny to partia liberalna. Najmniejsza grupa badanych wskazała na PO jako centroprawicę - 13,1 proc.

Zobacz także: Czarzasty nazwał PO "paradą oszustów". Joanna Mucha: niepotrzebne słowa