Sondaż ws. lotów Kuchcińskiego. Ponad połowa Polaków chce, by sprawą zajęła się prokuratura


Sondaż ws. lotów Kuchcińskiego. Ponad połowa Polaków chce, by sprawą zajęła się prokuratura

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w ubiegłym tygodniu zrezygnował z pełnionej funkcji. Ma to związek z ujawnianymi przez dziennikarzy i polityków opozycji informacjami o lotach o statusie HEAD, na które polityk zabierał rodzinę oraz innych parlamentarzystów PiS i ich bliskich. Od marca ubiegłego roku do czerwca 2019 r. dla marszałka miało zostać zamówionych ponad 100 lotów.

Tak marszałek Sejmu zapowiadał swoją dymisję:

Kuchciński stwierdził, że loty, z których korzystała także jego rodzina, nie odbyły się z naruszeniem prawa. Wyjaśniał, że "wywołująca kontrowersje" liczba lotów, była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, które odbywał w czasie pracy.

Loty marszałka Kuchcińskiego. Sondaż: Polacy chcą działań prokuratury

Jak wynika z sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 59 proc. badanych uważa, że sprawą lotów marszałka Marka Kuchcińskiego powinna zająć się prokuratura. Przeciwnego zdania jest 31 proc. respondentów. 10 proc. nie ma zdania na ten temat. Sondaż został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych osób w dniach 12-13 sierpnia. 

Postępowanie sprawdzające po zawiadomieniu złożonym przez osobę fizyczną prowadzi już obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Po jego przeprowadzeniu zdecyduje, czy będzie podejmować ewentualne śledztwo.