Stany Zjednoczone i Azja. W jakich kierunkach z Centralnego Portu Komunikacyjnego?


Stany Zjednoczone i Azja. W jakich kierunkach z Centralnego Portu Komunikacyjnego?

– Tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga wykorzystania potencjału różnych innych państw – powiedział w programie „O co chodzi” Mikołaj Wild sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. – W szczególności, ze względu na silny ruch etniczny, myślimy o Stanach Zjednoczonych, a ze względu na położenie Polski bardzo atrakcyjnymi kierunkami z perspektywy finansowej są kierunki dalekowschodnie i azjatyckie – dodał.

Kolej dla CPK: ponad 100 pociągów dużych prędkości i 1,3 tys. km nowych linii

Około 130–140 pociągów do 250 km/h będziemy potrzebować do obsługi nowej sieci kolejowej w Polsce. Inwestycje w infrastrukturę – w tym 1,3 tys. km...

zobacz więcej

Gość TVP Info był pytany m.in. o to, komu i po co mamy budową CPK ułatwić handel i komunikację.

– Przede wszystkim mamy ułatwić handel polskim firmom i polskim pasażerom. Chodzi o to, abyśmy z portu „Solidarność” mogli dotrzeć w każde miejsce na świecie, także w kierunki, których nie zapewnia popyt na Mazowszu. Tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga wykorzystania potencjału różnych innych państw. W szczególności, ze względy na silny ruch etniczny myślimy o Stanach Zjednoczonych, a ze względu na położenie Polski bardzo atrakcyjnymi kierunkami z perspektywy finansowej są kierunki dalekowschodnie i azjatyckie – odparł Mikołaj Wild.

– Centralny Port Komunikacyjny jest przedsięwzięciem politycznym, którego podstawowym celem jest zapewnienie Polsce podmiotowości i utrzymanie tej podmiotowości w jak najdłuższej perspektywie – podkreślił wiceminister, pełnomocnik rządu.

LOT poleci na Florydę. Rusza połączenie Warszawa - Miami

PLL LOT od 1 czerwca 2019 roku uruchomią bezpośrednie połączenie z Warszawy do Miami na Florydzie – poinformowała spółka. Loty będą realizowane...

zobacz więcej

Na pytanie o to, jaki stosunek do projektu mają inne kraje Międzymorza, odparł, że „na razie na listy intencyjne jest za wcześnie”, bo zawierają sposoby realizacji inwestycji.

Wild podkreślił, że stronę polską najpierw czekają rozmowy. Zapewnił, że „jest otwartość” po stronie Węgier i Rumunii, żeby w Polsce powstał „główny węzeł komunikacyjny na mapie transportowej regionu”.


Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w rejonie Stanisławowa w gminie Baranów w powiecie grodziskim. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo będzie mogło być rozbudowane do ok. 100 mln. Planowane otwarcie – zima 2027 roku. źródło: