Start-up dwójki Polaków mieszkających w USA pomaga walczyć z depresją


Start-up dwójki Polaków mieszkających w USA pomaga walczyć z depresją

Co czwarta osoba w Polsce ma problemy związane ze swoją psychiką, emocjami i cierpi na zaburzenia potrzebujące wsparcia specjalisty. Depresja i choroby związane z psychiką kosztują służbę zdrowia nawet 2.6 miliarda złotych rocznie. ZUS wydaje aż 762 miliardy złotych z powodu absencji chorobowych. Problemem jest też oczekiwanie na wizytę u specjalisty. Średnio w Polsce w placówkach NFZ wynosi on 25 dni, natomiast w Warszawie nawet 40 dni. Najbardziej chętne do podjęcia działań związanych z psychoterapią są kobiety mieszkające w dużych miastach. Mężczyźni są w tych działaniach dużo ostrożniejsi.

Jakie mamy problemy?

Każdy przeżywa swoje problemy inaczej, ale dla wielu z nas mają one zgubne skutki. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Codziennie zmuszasz się, żeby wstać. W biurze starasz się ze wszystkich sił pokazać swoją wartość, szefostwo nie dotrzymuje słowa, a oczekiwany awans i podwyżka nie przychodzą. Twoje przedsiębiorstwo przechodzi trudny okres, czekasz na podpisanie upragnionego kontraktu, cierpisz na bezsenność i jesteś chronicznie zmęczony. Do domu przynosisz problemy z pracy, nie masz ochoty na spędzanie czasu z partnerem, czy zabawę z dziećmi. Jesteś sfrustrowany i nawet w błahych sytuacjach reagujesz agresją. Każda z tych sytuacji działa destrukcyjnie zarówno na nas, jak i na nasze zawodowe środowisko.

Obecny, niezwykle szybki tryb życia, szczególnie w dużych miastach stawia ogromne wymagania dotyczące życia zawodowego. Co ważne niekoniecznie zależy to od zajmowanego stanowiska. Pracownicy niższego szczebla, managerowie, czy zarządzający własną firmą, na każdej pozycji stres w zwiększonej dawce jest dziś niemal nieunikniony. Nie każdy potrafi sobie z tym radzić, co w prostej linii prowadzić może do wypalenia, nerwicy, czy depresji. Często dolegliwości łączą się ze sobą, więc do stresu związanego z pracą dochodzą problemu ze snem, brak energii, nadmierne spożycie alkoholu, czy problemy w relacjach partnerskich.

Świadomość problemu

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że problem, który nas dotyka, nie jest niczym wyjątkowym. W Polsce 4,9 miliona osób cierpi na zaburzenia psychiczne, tymczasem większość z osób, których one dotykają, uważa że są w mniejszości, a ich problem to sprawa, którą nie należy się chwalić ani przed rodziną, ani przed znajomymi. Tymczasem 12% społeczeństwa choć raz w życiu cierpi z powodu depresji. Niezłe stanowisko w pracy z wysoką pensją często okupione jest dużą ilością nadgodzin, częstymi wyjazdami służbowymi i zaniedbaniem życia prywatnego. 37% cierpiących na problemy psychiczne nie idzie do specjalisty ze względu na poczucie wstydu i strachu przed oceną otoczenia.

Aplikacja MindMe

Dwoje Polaków, dr Anna Łabno i Tomasz Młoduchowski mieszkający na stałe w USA stworzyli pierwszą w Polsce aplikację mobilną MindMe, która ma za zadanie umożliwić zdalny kontakt z psychoterapeutami działającymi w nurcie poznawczo-behawioralnym. Aplikacja uzyskała certyfikat zgodności z naukową metodyką terapeutyczną przyznany przez ACBS Polska ( Association for Contextual Behavior Science Polska)

Podobne aplikacje działają już z dużym powodzeniem na amerykańskim rynku, gdzie zagadnienia dotyczące zdrowia są jednymi z najczęściej wybieranych w wyszukiwarkach internetowych. Terapia on-line ma potwierdzoną skuteczność w leczeniu i łagodzeniu zaburzeń psychicznych. Jej największą zaletą jest ciągła dostępność do psychoterapeutów, możliwość korzystania z każdego miejsca, bez potrzeby umawiania wizyty.

Jak działa aplikacja?

Aplikację można ściągnąć na dowolne urządzenie mobilne. Następnie użytkownik wypełnia ankietę z podstawowymi danymi dotyczącymi płci, wieku oraz miejsca zamieszkania. Ważnym elementem ankiety jest pytanie o problem, o którym chcielibyśmy porozmawiać z psychoterapeutą. W aplikacji dostępna jest lista psychoterapeutów mających certyfikaty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej, spośród których możemy wybierać. Aktualnie dostępny jest plan podstawowy, który kosztuje 150 złotych miesięcznie. W ramach opłaty otrzymujemy stały dostęp do wybranego psychoterapeuty, nieograniczoną ilość wiadomości tekstowych wysyłanych przez telefon lub komputer oraz bezpieczną, szyfrowaną komunikację. W planach jest wprowadzenie innych pakietów, gdzie użytkownik będzie miał dostęp do jednej lub czterech vide—rozmów miesięcznie. Terapia taka może być bardzo skuteczna, należy jednak pamiętać, że w ten sposób nie uzyskamy oficjalnej diagnozy, nie dostaniemy też recepty, czy zwolnienia lekarskiego.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że problem, który nas dotyka, nie jest niczym wyjątkowym

Foto: materiały prasowe Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że problem, który nas dotyka, nie jest niczym wyjątkowym

Aplikacja MindMe to świetne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych, dla mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów jest ograniczony lub dla Polaków przebywających dłużej za granicą. Oszczędza czas i pieniądze. Korzystać z niej można praktycznie w każdej chwili i miejscu. Część terapeutów zaangażowanych w projekt korzysta też z tego narzędzia jako działania uzupełniającego między rzeczywistymi sesjami. Twórcy aplikacji planują jej ciągły rozwój oraz dostęp do coraz większej liczby specjalizacji. Aplikację MindMe można przetestować bez zobowiązań przez 3 dni.