Strzelec z El Paso oskarżony o morderstwa. Władze stanowe chcą kary śmierci


Sprawca sobotniej strzelaniny w El Paso w Teksasie, w której zginęło 20 osób, został oskarżony o morderstwa – poinformował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przedstawiciel miejscowej policji. Jak powiedział Robert Gomez na konferencji prasowej, zabójcy grozi kara śmierci.

Strzały na terenie supermarketu w Teksasie. Wielu zabitych i rannych

W strzelaninie na terenie centrum handlowego Cielo Vista w El Paso zginęło 20 osób – poinformował gubernator Teksasu Greg Abbott dodając, że jest...

zobacz więcej

Wcześniej w niedzielę przedstawiciel prokuratury w El Paso Jaime Esparza ogłosił, że stan Teksas również zamierza domagać się dla sprawcy kary śmierci.

Natomiast władze federalne rozważają postawienie sprawcy sobotniej strzelaniny zarzutu przestępstwa z nienawiści, za co może grozić kara śmierci.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości chce ustalić, czy strzelanina stanowiła przestępstwo popełnione z nienawiści w związku z odkryciem rasistowskiego, antyimigranckiego „manifestu”, jaki został zamieszczony w internecie na krótko przed atakiem – przekazał w niedzielę prokurator federalny John Bash.

W sobotę wieczorem 21-letni Patrick Crusius otworzył ogień na terenie centrum handlowego w El Paso, zabijając 20 osób i raniąc 26. Sprawcę ujęto.

Miasto El Paso położone jest na zachodzie stanu Teksas, przy granicy z Meksykiem. Supermarket, w którym padły strzały, znajduje się przy autostradzie międzystanowej we wschodniej części miasta. Często robią w nim zakupy imigranci. 80 proc. mieszkańców El Paso to Latynosi – wynika z najnowszego spisu ludności. Ponadto codziennie do miasta legalnie wjeżdżają dziesiątki tysięcy Meksykanów, by pracować w tym mieście i robić w nim zakupy.

Kilka godzin po masakrze w El Paso, inny napastnik otworzył ogień do ludzi w mieście Dayton w stanie Ohio, zabijając w ciągu nie więcej niż 30 sekund dziewięć osób i raniąc 27. Sprawca został zastrzelony przez policjantów z przechodzącego w pobliżu patrolu.

image

źródło:

image