Sukces Ziobrystów. Jego ludzie będą rządzić w sejmikach


Sukces Ziobrystów. Jego ludzie będą rządzić w sejmikach

Najbardziej zaufani ludzie Zbigniewa Ziobry będą języczkiem u wagi w trzech sejmikach – Białymstoku, Kielcach i Katowicach.

Podziel się
Zbigniew Ziobro należy do wygranych wyborów samorządowych
Zbigniew Ziobro należy do wygranych wyborów samorządowych (Materiały prasowe)
WP

Wśród kilku zwycięzców tych wyborów jest Zbigniew Ziobro. Radni jego partii odegrają kluczową rolę w formowaniu władzy w trzech regionach. Chodzi o Aleksandrę Szczudło, Mariusza Goska i Michała Wosia. Ten ostatni zanotował rekordowy wynik poparcia – ponad 39 tysięcy głosów.

Podlaskie bierze Zjednoczona Prawica?

Potwierdziły się spekulacje o tym, że w sejmiku województwa podlaskiego samodzielną większość może mieć Prawo i Sprawiedliwość. Po8 latach władza w województwie wraca więc w ręce PiS. W poprzednich dwóch kadencjach, mimo że mieli najlepszy wynik, w województwie rządziła koalicja PO i PSL mająca więcej radnych.

WP

Według wyników podanych przez Krajowe Biuro Wyborcze w Białymstoku PiS dostało 41,64 procent poparcia i tym samym ma 16 z 30 radnych, co może oznaczać, że przez najbliższe 5 lat rządzić będzie Zjednoczona Prawica. Może, ale nie musi. Ponieważ w trzydziestoosobowym sejmiku w Białymstoku, to mandat Aleksandry Szczudło (6 070 głosów) człowieka Zbigniewa Ziobry zdecydował o przewadze Zjednoczonej Prawicy.

Podobnie w województwie świętokrzyskim

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 38,4 procent głosów do sejmiku województwa - wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. Co oznacza, że PiS będzie rządziło samodzielnie mając 16 z 30 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie obsadzi więc stanowiska marszałka i wicemarszałka województwa. W kluczowym dla Zjednoczonej Prawicy okręgu wyborczym numer 2 (Końskie, Skarżysko, Starachowice) Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zdobył 6 mandatów. Jeden z nich należy do kielczanina Mariusza Goska – sekretarza generalnego Solidarnej Polski, czyli człowieka w praktyce kierującego partią Zbigniewa Ziobry.

Śląsk dla PiS, ale…

WP

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło też w wyborach do sejmiku województwa śląskiego, dostając 22 mandaty. Koalicja Obywatelska będzie miała w 45-osobowym sejmiku 20 radnych, SLD dwóch, a PSL jednego – to oficjalne wyniki, które przekazała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach. Rozkład sił w sejmiku oznacza, że PiS – mimo wygranej – nie ma większości wystarczającej do samodzielnego rządzenia regionem. Takiej większości nie ma też Koalicja Obywatelska. Przy tworzeniu przyszłych koalicji w sejmiku kluczowa będzie postawa SLD i PSL.

Zobacz także: Zdumiewające zarzuty ministra PiS pod adresem Tuska. Adam Bielan dolewa oliwy do ognia

WP

Rekord Wosia - człowieka Ziobry

Jednak w tym województwie z przytupem, bo ponad 39 tysiącami głosów w wyborach do sejmiku śląskiego może się pochwalić nominat Zbigniewa Ziobry – 27 letni Michał Woś (podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości). Raciborzanin był numerem jeden listy PiS w okręgu rybnickim. Woś w samym powiecie raciborskim zdobył aż 11 401 głosów. Więcej głosów w województwie zdobył tylko Jan Kawulok (PiS) i Paweł Saługa (KO).

Apetyt rośnie...

WP

Metoda liczenia głosów D'hondta studzi radość opozycji z wieczoru wyborczego – premiuje zwycięzców kosztem mniejszych ugrupowań. Według sondaży, Prawo i Sprawiedliwość mogło liczyć na samodzielną większość w dwóch lub trzech sejmikach. Oficjalne wyniki z Państwowej Komisji Wyborczej pokazują jednak, że tych sejmików będzie co najmniej sześć. PiS na pewno będzie rządziło samodzielnie – na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu, Małopolsce, w Świętokrzyskiem i Łódzkiem. W porównaniu z obecną kadencją, w której PiS rządziło tylko na Podkarpaciu coraz wyraźniej widać skalę wygranej.

Teraz wszyscy czekają na wyniki z Mazowsza prawdopodobnie i tu o władzy zdecyduje jeden mandat. Byłby to siódmy sejmik, w którym rządziłoby PiS.