Świetna aplikacja. Sam sprawdź, jak ocieplił się klimat w twoim mieście


Świetna aplikacja. Sam sprawdź, jak ocieplił się klimat w twoim mieście

The New York Times uruchomił interaktywną aplikację o zmianie klimatu. Wystarczy wpisać datę i miejsce urodzenia, a system natychmiast pokazuje, jak zmienia się klimat w twoim regionie. My sprawdziliśmy dla was klika największych polskich miast. Wyniki robią wrażenie.

Podziel się
Zobacz, jak globalne ocieplenie szaleje w twoim mieście
Zobacz, jak globalne ocieplenie szaleje w twoim mieście (PAP)
WP

Nikogo nie trzeba już przekonywać, że klimat się zmienia i to na taki, w którym będzie coraz cieplej. Aplikacja NYT świetnie pokazuje, jak szybko rośnie w ciągu roku liczba dni z temperaturą powyżej 32 st. C. My założyliśmy, że przeciętny czytelnik Wirtualnej Polski urodził się w 1980 roku. Porównaliśmy więc liczbę gorących dni w roku, gdy przykładowy "Kowalski" się urodził, z rokiem 2018 i 2060 (kiedy nasz czytelnik będzie kończył 80 lat).

Jak wygląda to zestanienie dla poszczególnych miast?

Warszawa: w 1980 r. było 11 dni z temperaturą ponad 32 st. C., 23 takie dni są w 2018 r. i aż 32 gorące dni czekają nas w 2060 r.
Białystok: 1, 3, 6
Wrocław: 5, 11, 19
Szczecin: 2, 3, 7
Poznań: 9, 13, 22
Gdańsk: 1, 2, 4
Kraków: 3, 7, 14
Łódź: 6, 14, 23

WP

Autorzy tych badań podkreślają, że zmiana klimatu na świecie będzie szczególnie uciążliwa i znacząca dla chłodniejszych państw.

Mieszkańcy Afryki, czy Ameryki Łacińskiej dłużej niż do tej pory zmagać się będą z upałami. Ale to dla Kanady, północnej Europy, czy północnej Azji, gwałtowny wzrost liczby dni powyżej 32 st. C. może być prawdziwym szokiem.

Zobaczmy to na przykładzie. W Dżakarcie (Indonezja) w 1980 roku było takich dni 161, a w 2060 będzie ich 294! To ogromna liczba, ale nie jest nawet podwojeniem wyniku z 1980 roku. Tymczasem w Warszawie wzrost w tym okresie będzie niemal trzykrotny: z 11 dni w 1980 r. do 32 dni w 2060 r.

Zmianę klimatu w swoim mieście możesz dokładnie sprawdzić TUTAJ.

WP

Zobacz wideo: Zostań bohaterem reportażu WP. Opowiedź nam, jaka jest Twoja Polska

WP

Będzie tylko gorzej

Naukowcy zrzeszeni w Rhodium Group (pochodzący z uniwersytetów w Chicago, Kalifornii i z Rutgers University) zapewniają, że taki wzrost temperatur odnotujemy nawet, gdybyśmy dziś zmniejszyli ilość emisji gazów cieplarnianych! Natomiast jeśli emitować będziemy nawet minimalnie więcej, przyszłość może wyglądać jeszcze gorzej.

A jak wyglądają prognozy dla świata? Sprawdziliśmy dla was kilka dużych miast:

Rio de Janeiro: 55 dni ponad 32 st. C w 1980 r., 89 dni w 2018 r. i aż 126 gorących dni w 2060 r.
Los Angeles: 57, 67, 87
Dżakarta: 161, 235, 294
Singapur: 35,119,208
Toronto: 1,1,4
Madryt: 33, 54, 76
Berlin: 2,3,6
Pekin: 23, 37, 59

WP

Upały to niebezpieczeństwo

Eksperci przypominają, że wysokie temperatury zwiększają ryzyko chorób. Wśród osób z przewlekłymi schorzeniami, starszych i niemowląt, mogą nawet prowadzić do śmierci. Zdecydowanie bardziej narażeni są też mieszkańcy krajów o niskich dochodach, gdzie nie występuje powszechny dostęp do klimatyzacji i technologii adaptacyjnych. Wzrost temperatur to również większe narażenie na niebezpieczeństwo osób pracujących na zewnątrz.

"Tragiczne skutki najbardziej uderzą w słabe jednostki" – podkreśla Cynthia Rosenzweig, szefowa grupy ds. klimatu NASA. "Zarówno w miastach, jak i na wsiach, negatywnie wpłynie to na żywność, wodę, energię, transport i ekosystemy".

Coraz cieplej również nad Polską

WP

Globalne ocieplenie klimatu nie ominie również Polski. - Wszystko wskazuje na to, że nasz klimat zmienia się na taki jak na Węgrzech. Oznacza to w przyszłości gorące lata z suchymi masami powietrza i znacznie lżejsze zimy. Analizując modele pogodowe wygląda to tak, jakby klimat przesuwał się do nas z południa - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Rafał Maszewski.

Klimatolog, autor portalu PogodaWToruniu.pl i wykładowca akademicki żartuje, że oczywiście nie oznacza to pojawienia się w Polsce "palm i bananowców".

- Pewnie jeszcze przez 30-40 lat będą nam się zdarzały chłodniejsze etapy zimy, które wykluczają uprawę roślinności typowej dla południa kontynentu. Poważne zmiany klimatu nie zachodzą w rok czy dwa. I dobrze, bo na przykład dla polskiego rolnictwa gorące i suche sezony letnie będą na początku bardzo trudne - podkreśla Maszewski.

Źródło: nytimes.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl