Szczerski: Ten dzień zmieni kształt współpracy polsko-amerykańskiej


Szczerski: Ten dzień zmieni kształt współpracy polsko-amerykańskiej

– To bardzo ważny dzień. Prezydenci Polski i USA zaakceptowali już wynegocjowany tekst porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce. Przygotowujemy się formalnie do podpisania tego dokumentu i przyjęcia go przez prezydentów dziś podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu – powiedział w środę w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

– Temu porozumieniu politycznemu, które dotyczy wojsk amerykańskich w Polsce będą towarzyszyć także inne umowy, które są równolegle podpisywane dzisiaj w Waszyngtonie. Dotyczyć będą kwestii energetycznych oraz współpracy w zakresie spraw wewnętrznych. Szczegóły będą ogłoszone dzisiaj w Białym Domu – oświadczył Krzysztof Szczerski.

Dodał, że „to będzie bardzo dobry i owocny dzień”.

– Ten dzień zmieni kształt współpracy wojskowej polsko–amerykańskiej, a także współpracy w zakresie energetyki. Zmieni także kwestie, które prowadzą nas do uzyskania przez Polskę statusu państwa o ruchu bezwizowym do USA – zaznaczył.

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną oficjalną wizytę w USA. Szczerski podkreślił, że wizyta ta będzie miała trzy komponenty: polityczny, energetyczny oraz dotyczący nowych technologii i współpracy gospodarczej. Podczas wizyty prezydentowi towarzyszy duża delegacja rządowa, w tym szefowie MSZ i MON.


Dziś trzecie spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy
Prezydent Duda udał się do USA. Spotka się z prezydentem Trumpem

źródło: