Szef ukraińskiego MSZ: w Polsce przebywa 1,4 mln Ukraińców


Szef ukraińskiego MSZ: w Polsce przebywa 1,4 mln Ukraińców

- Widzimy katastrofalną sytuację. Ponad milion Ukraińców co roku wyjeżdża z kraju, sądzimy, że ta sytuacja utrzyma się w przyszłych latach - mówił w wywiadzie ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. Jak podkreślił, taki odpływ obywateli wpływa negatywnie na ukraińską gospodarkę.

31-07-2018 10:14 Do Holandii najchętniej emigrują... Polacy. Wcześniej liderem byli Syryjczycy

Szef ukraińskiego MSZ poinformował, że według ukraińskich danych, w Polsce obecnie przebywa 1,4 miliona obywateli tego kraju. - Mówi się, że we Wrocławiu jeśli nie połowa mieszkańców mówi po ukraińsku, to na pewno 30 procent - mówił Klimkin w wywiadzie dla jednej z ukraińskich telewizji.

Wcześniej o sytuacji mieszkańców Ukrainy w Polsce mówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia na zjeździe ukraińskich dyplomatów. - Generalnie społeczeństwo polskie jest nastawione pozytywnie. Niestety, są pewne siły, które wykorzystują historię dla swoich własnych politycznych interesów - przekonywał Deszczycia.

Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, wpływy od ukraińskich emigrantów do kraju wyniosły w pierwszej połowie roku 1,209 miliarda dolarów. Pieniądze do ojczyzny przesyłają głównie ludzie Ukraińcy mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Rosji, Włoszech i Polsce.

UNIAN