Tak głosowali wyborcy z różnym wykształceniem


Tak głosowali wyborcy z różnym wykształceniem

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wśród wyborców z wykształceniem zawodowym zasadniczym, uzyskując w tej grupie 63,9 proc. poparcia – wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Niewiele mniej, bo 63,8 proc. poparcia, partia rządząca uzyskała w grupie wyborców z wykształceniem podstawowym. Obywatele z wykształceniem wyższym zagłosowali w większości na Koalicję Obywatelską, oddając na to ugrupowanie 36,6 proc. głosów, a na PiS – 29,9 proc. Z największego poparcia wśród wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym mogło się cieszyć PiS; uzyskało w tej grupie 45,5 proc. poparcia, KO – 25,5 proc.

Obywatele z wykształceniem podstawowym w drugiej kolejności – po partii rządzącej – najchętniej głosowali na KO – 11,7 proc. wyborców.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, trzecia siła tych wyborów, najwięcej głosów zdobył w grupie wyborców z wykształceniem wyższym – 15,4 proc. Mniej, bo 11,7 proc. – wśród osób z wykształceniem średnim i maturalnym; 7,6 proc – podstawowym; 5,7 proc. – zasadniczym zawodowym.

Co 10. wyborca z wykształceniem zasadniczym zawodowym głosował na PSL. Jednak ludowcy zbliżone wyniki uzyskali także w pozostałych grupach: 9,8 proc. wśród wyborców z wykształceniem podstawowym; 9,7 proc. – wyższym; 9,4 proc. – średnim i pomaturalnym.

Konfederacja największe poparcie zdobyła wśród obywateli z wykształceniem wyższym, zbierając 7,2 proc. głosów w tej grupie. Mniej, bo 6,9 proc. – w grupie wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym; 6,5 proc. – podstawowym; 3,7 proc. – zasadniczym zawodowym.

image

źródło: