Targi Pracy w Londynie. Rząd zachęca Polaków do powrotu


Targi Pracy w Londynie. Rząd zachęca Polaków do powrotu

Rząd chce ściągnął Polonię z Wysp do Polski. Targi Pracy odbyły się w londyńskim Queen Elizabeth II Centre i były skierowane do Polaków mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Za ich organizację odpowiadało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Polska to kraj z nowymi możliwościami. Już nie jest miejsce, które opuszcza się w celu poszukiwania lepszego życia. Silna gospodarka, proprzedsiębiocze działania, niskie bezrobocie, szybki wzrost pensji i wsparcie państwa dla rodzin - to nasze atuty - stwierdziła minister Jadwiga Emilewicz tuż przed Targami Pracy w Londynie.

image

Już inaugurując wydarzenie dodała, że Polska jest w awangardzie rozwoju gospodarczego. - Bezpieczeństwo dnia codziennego dziś w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Zapraszam Państwa do Polski. Polska dziś na Was czeka - stwierdziła minister przedsiębiorczości.

Wtórował jej Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społęcznej. - Jesteście cennym nabytkiem dla pracodawców w Polsce - powiedział do Polonii zebranej na Targach Pracy.

Obejrzyj: Zakaz handlu w niedziele zostaje

image

Tego samego dnia resort przedsiębiorczości poinformował, że pensje w Polsce rosną znacznie szybciej niż ceny. Dzięki czemu zwiększa się siła nabywcza obywateli. MPiT podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto tylko w 2018 r. wzrosło w Polsce o 300 zł - do poziomu 4585 zł.

"Rosło ono sukcesywnie przez kolejne lata, jednak realny wzrost, o 5,3 proc. w zeszłym roku, był zdecydowanie najwyższy w dekadzie" - podkreśliło ministerstwo w komunikacie.

image

Dodano jednak, że - mimo znacznego wzrostu płacy minimalnej - liczba osób pobierających najniższe wynagrodzenie wśród wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę stanowi aż 13 proc. i utrzymuje się na tym samym poziomie od 2012 r.

Podczas targów w Londynie można było spotkać pracodawców i instytucje publiczne, które - zdaniem rządu - mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozwoju lub kontynuacji kariery nad Wisłą. Pojawiły się zarówno duże polskie przedsiębiorstwa (np. spółki Skarbu Państwa), jak i międzynarodowe firmy (m.in. z branży medycznej, finansowej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej, ubezpieczeniowej).

Wśród nich: PZU, Asseco, Goldman Sachs, Credit Suisse, LG Chem, Polpharma Biologics, Polpharma, Johnson&Johnson, Orlen, Jabil, Orange, Adamed, Roche, IBM, PKO BP, Budimex, Siemens, LOT AMS, Grupa Żywiec, Fujitsu, Selena, Fundacja Go4Poland (GPW), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.

image

W Targach udział wzięły także instytucje związane z krajowym rynkiem pracy. Polonia mogła zapoznać się też z ofertami pracy w administracji publicznej.

komentarze

irytujące

Napisz komentarz

  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne