„Ten, kto obraża żołnierzy wyklętych, okrywa się wieczną hańbą”. Przemówienie prezydenta


„Ten, kto obraża żołnierzy wyklętych, okrywa się wieczną hańbą”. Przemówienie prezydenta

– Niech nikt już nie śmie nigdy w jakikolwiek sposób obrazić tamtych ludzi. Ten, kto to robi, okrywa się wieczną hańbą. Mam nadzieję, że Polska będzie zawsze o tym pamiętała – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Premier: Domagamy się ekstradycji Stefana Michnika, jednego ze zbrodniarzy komunistycznych

– Domagamy się ekstradycji Stefana Michnika, jednego ze zbrodniarzy komunistycznych – powiedział premier Morawiecki podczas Apelu Pamięci z okazji...

zobacz więcej

Podczas wystąpienia Andrzej Duda przytoczył treść ostatniego grypsu ppłk. Łukasza Cieplińskiego, z warszawskiego więzienia przy ul. Rakowieckiej. Oficer pisał przed śmiercią: „Nazywają mnie bandytą, ale to wkrótce musi się zmienić”. – Zmieniło się, Panie Pułkowniku, ale czekać trzeba było ponad 40 lat – podkreślił prezydent.

1 marca 1951 r. więzienny kat strzałem w tył głowy zamordował przy Ścianie Śmierci w więzieniu przy ul. Rakowieckiej członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W następującej kolejności zginęli wtedy: o godz. 20 – ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, 20.05 – kpt Józef Batory „Argus”, 20.15 – por. Karol Chmiel „Grom”, 20.20 – mjr Mieczysław Kawalec „Iza”, 20.25 – mjr Adam Lazarowicz „Klamra”, 20.35 – kpt Franciszek Błażej „Tadeusz”, 20.45 – kpt Józef Rzepka „Krzysztof”.

– Tamten 1 marca stał się symbolem walki, żelaznego oporu do ostatniego żołnierza. Dziś chylimy głowy, ale patrzymy z dumą i z wdzięcznością na kombatantów, na najbliższych żołnierzy niezłomnych – mówił Andrzej Duda.

– To dzięki wam, dzięki waszej odwadze, dzięki waszej upartości, niezłomności, bohaterstwu, cierpieniu, śmierci, dzięki waszym najbliższym, którzy poniewierani, poniżani, niszczeni, wyrzucani z pracy, ze szkoły zawsze z dumą myśleli o was (...) to m.in. dzięki waszej walce w narodzie była wciąż siła, by zwyciężyć. Przeniesione zostało wasze marzenie o wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce, dla której przelewaliście krew – kontynuował prezydent.

– I jest – wolna, suwerenna, niepodległa. Pochyla przed wami z czcią głowę i przytula was do swojego serca jako swoje najlepsze dzieci. Dziś składamy hołd i krzyczymy: zawsze będziemy pamiętać! Mam nadzieję, że już każde następne pokolenie w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce będzie oddawało cześć żołnierzom niezłomnym – zaapelował Andrzej Duda.


image

źródło: