"To historyczna nowina dla świata kultury". Dzieło Gustava Klimta odnalezione po 22 latach


"To historyczna nowina dla świata kultury". Dzieło Gustava Klimta odnalezione po 22 latach

Poszukiwane od 22 lat dzieło Gustava Klimta "Portret kobiety" zostało odnalezione w ogrodowej skrytce w Piacenzy we Włoszech - ogłosiły w piątek władze tego miasta, potwierdzając autentyczność obrazu. Dzieło znaleźli przypadkowo robotnicy podczas prac pod koniec ubiegłego roku.

Gdy sprzątający okoliczny teren robotnicy znaleźli pod koniec zeszłego roku paczkę w czarnej torbie na śmieci, chcieli ją wyrzucić. Zanim to zrobili, zajrzeli do środka. Następnie zawiadomili siły porządkowe o swoim odkryciu. Obrazem zajęli się eksperci, którzy jego stan ocenili jako bardzo dobry.

O tym, że znawcy potwierdzili jego autentyczność jako obrazu Gustava Klimta "Portret kobiety", poinformowała burmistrz Piacenzy Patrizia Barbieri oraz szef wydziału kultury w urzędzie miasta Jonathan Papamarenghi. - To historyczna nowina dla świata kultury i dla Piacenzy - oświadczyli przedstawiciele magistratu.

Gustav Klimt, "Portret Kobiety"Wikimedia public domain

"Portret kobiety" znaleziony w ogrodowej skrytce

Kradzież dzieła z galerii Ricci Oddi odkryto 22 lutego 1997 roku. Kilka dni wcześniej zaczęto przygotowywać je do gościnnej wystawy w pobliskim pałacu. Sprawę natychmiast zgłoszono służbom. Nigdy nie udało się ustalić, czy obraz wyniesiono przez dach (tak nakazywał myśleć fragment ramy znaleziony przy oknie dachowym), czy przez wejście główne - przypomina włoski dziennik "La Repubblica".

Nie wiadomo, jak jedno z najbardziej poszukiwanych dzieł na świecie znalazło się w schowku przy murze za metalowymi drzwiczkami w ogrodzie i jak długo tam leżało.

Nie jest też jasne, czy praca Klimta, wyceniana na kilkadziesiąt milionów euro i poszukiwana w całym kraju i za granicą, przez te wszystkie lata leżała ukryta w krzakach kilka metrów od miejsca, w którym zaginęła.

Dzieło Klimta odnaleziono w skrytce w ogrodzie przy galerii

Reuters

Obraz znaleziono w galerii w Piacenzy

Google Maps

PAP, tvn24.pl