TOPR wznawia akcję ratunkową w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Jest reakcja na apel kolegów grotołazów


TOPR wznawia akcję ratunkową w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Jest reakcja na apel kolegów grotołazów

W sobotę ratownicy TOPR wznawiają akcję ratunkową w jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ma to być reakcja na apel kolegów grotołazów, którzy nie zgadzali się, aby TOPR odpuścił poszukiwania drugiego ze speleologów. Szef Sekcji Grotołazów Wrocław zabiegał o interwencję premiera w tej sprawie.

Podziel się
Jaskinia Wielka Śnieżna. TOPR wznawia akcję ratunkową.
Jaskinia Wielka Śnieżna. TOPR wznawia akcję ratunkową. (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
placeholder_3gx0g3

- Akcja w Jaskini Wielkiej Śnieżnej jest kontynuowana. Jest to jedna z najtrudniejszych akcji jaskiniowych i bardzo prosimy powstrzymanie się od komentarzy bazujących na niepotwierdzonych informacjach. O dalszym przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco, po uzyskaniu informacji od TOPR - informuje Komisja Taternictwa Jaskiniowego PZA.

Przypomnijmy, że po znalezieniu pierwszego ciała, ratownicy TOPR założyli, że nie żyje również drugi z grotołazów. Jak oświadczył Jan Krzysztof, naczelnik TOPR, akcja nie będzie się już toczyć w trybie pilnym. W piątek wycofano ratowników z jaskini.

placeholder_3gx0g3

Takie oświadczenie wzburzyło środowisko taterników jaskiniowych, którzy domagali się, aby TOPR nie odpuszczał. Przekonywali, że wciąż nie wiadomo nic o drugim z grotołazów. Zaprotestowali koledzy zaginionych speleologów z Sekcji Grotołazów Wrocław.

Jaskinia Wielka Śnieżna. Apel do premiera

- Staramy się skontaktować z kancelarią premiera, by premier Mateusz Morawiecki wpłynął na zmianę decyzji naczelnika TOPR o zaniechaniu akcji poszukiwawczo-ratowniczej po drugiego z naszych kolegów - powiedział PAP Mirosław Kopertowski, prezes Sekcji Grotołazów Wrocław.

placeholder_3gx0g3

Sześciu grotołazów weszło do jaskini Wielkiej Mroźnej w Tatrach 15 sierpnia. Wyprawa miała na celu odkrycie nowych partii jaskini. Speleolodzy byli dobrze przygotowani. Jednak w sobotę 17 doszło do zalania jednego z korytarzy i odcięcia drogi powrotnej dwójki eksploratorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl