Trzęsienie ziemi niedaleko Aten. Mieszkańcy greckiej stolicy uciekali z budynków


Trzęsienie ziemi niedaleko Aten. Mieszkańcy greckiej stolicy uciekali z budynków

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w piątek Grecję; jego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 20 kilometrów od Aten - podało centrum sejsmologiczne EMSC. Wstrząsy wyczuwalne były w stolicy, gdzie ludzie w panice wybiegali z budynków.

W 40 minut po trzęsieniu nastąpił wstrząs wtórny o magnitudzie 4,4. Jego epicentrum również znajdowało się ok. 20 km na północny-zachód od greckiej stolicy. 

Władze na razie nie mają informacji o ewentualnych ofiarach lub szkodach. Wstrząsy wywołały chwilowe przerwy w dostawie prądu wokół Aten. Straż pożarna z kolei odbierała zgłoszenia o ludziach, którzy utknęli w windach.

Według świadka cytowanego na stronie organizacji Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) wstrząs, który nawiedził kraj po godzinie 14 czasu lokalnego (13 w Polsce), był "silny, ale na szczęście niezbyt długi". 

Jak wyjaśnił w greckiej Star TV sejsmolog Manolis Skordilis, piątkowy wstrząs miał miejsce blisko powierzchni ziemi, przez co był bardzo silnie odczuwalny

Wstrząsy też na Bali i w Indonezji

We wtorek trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło z kolei indonezyjską wyspę Bali. Według EMCS epicentrum trzęsienia znajdowało się 102 km na południowy zachód od miasta Denpasar, a hipocentrum - na głębokości 100 km.

Natomiast płytkie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3, które w niedzielę nawiedziło indonezyjską prowincję Moluki Północne, wywołało panikę na ulicach. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 103 km na południowy wschód od tymczasowej stolicy prowincji, Ternate.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo...

wka/pgo/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!