Tusk odnosi się do słów Putina o ZSRR. "Chciałbym powiedzieć wyraźnie"


Tusk odnosi się do słów Putina o ZSRR. "Chciałbym powiedzieć wyraźnie"

W 2005 roku prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że "rozpad ZSRR był "największą katastrofą geopolityczną XX wieku i prawdziwym dramatem dla Rosjan". Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma na ten temat odmienną opinię.

Również w ubiegłym roku prezydent Rosji przyznał, że "żałuje rozpadu Związku Radzieckiego". Publicyści często zarzucają Putinowi gloryfikowanie przywódców ZSRR oraz przesadne akcentowanie sukcesów komunistycznego państwa.

Tusk odniósł się do opinii Putina na Twitterze. "Upadek Związku Radzieckiego NIE był największą geopolityczną katastrofą stulecia. Dzisiaj w Gruzji chciałbym to powiedzieć głośno i wyraźnie: upadek ZSRR był błogosławieństwem dla Gruzinów, Polaków, Ukraińców i całej Europy Środkowej i Wschodniej. A także dla Rosjan" - napisał szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk przebywa w Batumi na XVI Konferencji Międzynarodowej "Europejska droga Gruzji". Celem tej inicjatywy jest zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią i Białorusią.

Zobacz także: Siemoniak zażenowany słowami Brudzińskiego o Tusku